Kuidas ohutult äppe valida?


Avaldaja:Laura Vetik29. Jaanuar 2015

Kuidas siis ikkagi rakendusi ohutult valida ja milliseid lihtsaid reegleid sealjuures järgida, sellest kirjutab Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht Birgy Lorenz.

Autor: Birgy Lorenz, Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht.

Tänapäeva maailmas keerleb mobiilsete seadmete kasulikkus vajalike äppide valimise ümber. Kui Apple’i ja Windows Phone’i maailmas saame olla kindlamad, et pahad programmid meid kimbutama ei tule (kuna tootja kontrollib programmikoodi ise üle, enne kui allalaadimise poodi üles lubab), siis Androidi maailmas sellist lisakontrolli täna rakendatud ei ole. Plussiks on aga see, et igaüks saab toota programme, kuid neid saavad teha ka ebaausad inimesed või tootjad.

ESIMENE REEGEL: enne allalaadimist mõtle, kas sul on seda programmi kindlasti vaja. Niisama suvaliste äppide testimine võib teie seadet ja selles olevaid andmeid kahjustada, liiga suur äppide hulk võib teie seadme lihtsalt aeglaseks muuta.

TEINE REEGEL: ole teadlik, millele rakendus ligipääsu nõuab. Näiteks pole vaja igal äpil teada, kus te viibite, kasutada teie telefoni kaamerat või mikrofoni.

KOLMAS REEGEL: ole teadlik, mis su seadmes olema peab – kui seal on peal asju, mis on sinna tekkinud „iseenesest“, siis on oht, et teie seadmes on midagi valesti (nt mõni programm tõmbab teile uusi äppe ise juurde jne).

Lihtsad nipid, kuidas ohtu vältida

Kui oled leidnud endale sobiva rakenduse, siis tuvasta:

  • mitu tärni on sellele andnud teised kasutajad (head rakendused on saanud kasutajatelt vähemalt kolm tärni);
  • kui palju on inimesed seda programmi alla laadinud (häid äppe laetakse alla rohkem);
  • loe (load – üksikasjade kuvamine), milliseid sinu seadme funktsioone vastav rakendus kasutada soovib ning mõtle enda jaoks läbi, kas sa oled sellega nõus;
  • loe kasutaja kommentaare (kasutajad annavad enamasti teada nii vigadest programmis, töökindlusest kui ka sellest, kas programm on pahatahtlik).

Samal teemal: