Robotex tuleb niikuinii


Avaldaja:Madli Leikop08. September 2016

Robootikavõistlus Robotex 2016 on juba alustanud – septembris korraldatakse kokku kaheksa infopäeva, kus tutvustatakse võistluspäevadel toimuvat. Kes kõhkleb, kas osaleda võistkonnaga Robotexil või mitte, saab infopäevalt kindlasti positiivset kinnitust.

Robotex on Euroopa suurim robotivõistlus, mis toimub Tallinna Tehnikaülikooli koordineerimisel koostöös Tartu Ülikooli ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega. Iga võistleja ja iga robot on teretulnud, sest korraldusmeeskond loodab salamisi saada maailma suurimaks robootikavõistluseks, selleks peaks osalema üle tuhande roboti. 2015. aastal  võistles Robotexil 1574 võistlejat 534 robotiga.

DSC01707.JPG

2.-4. detsembrini toimuvad Tallinna Tehnikaülikooli spordihoones robotivõistlused, töötoad ja näha saab Robotexi loovate konkursside parimaid töid. Nii et kes tehnikas end kõige tugevamalt ei tunne, siis roboteid võib ka joonistada (joonistuskonkurss „Robotite argipäev“), pildistada (fotokonkurss „Robotid teevad kodu targaks“), meisterdada (meisterdamiskonkurss „Kuidas pääseda kosmosesse?“), video teha (videokonkurss „Mida ei saa jõuga, seda saab nõuga“), digitaaljoonistada (digitaaljoonistuskonkurss „Robotex 2050“) ja isegi luuletada (luuletuskonkurss „Julge roboti rind on õline“).

DSC01720.JPG

Põhilised on muidugi robotivõistlused, ja siin on tänavu mitmeid uuendusi. Näiteks on täiesti uus HITSA ProgeTiigri haridusrobotite võistlus, mis on mõeldud kuni 12-aastastele lastele. Võistlema asub vastavalt etteantud teemale programeeritud robot (robotid),  mis sooritab kindlat tegevust. Ka võistlusmatid/-keskkonnad peavad olema ise tehtud. Loovus ja innovaatilisus on sellel võistlusel tähtsamad kui kiirus ja jõud. Võistlusteema on „Tore päev robotiga“. 

DSC01719.JPG

Nii väike see haridusrobot ongi

Haridusrobot Edison on lapsele sobiv esimene samm robootikamaailma. Edison on hinna poolest taskukohane programmeeritav robot, mis on ühildatav LEGOga. Edison oskab tuvastada ja vältida takistusi, järgida joont, mängida helisid jpm. Seda robotit saab programmeerida tavalise teleripuldiga, EdWare tarkvara abil arvutiga või sõites üle triipkoodide, mis aktiveerivad valmisprogrammi.

DSC01672.JPG

Tallinnas andis haridusrobotite komplektid üle HITSA ProgeTiigri programmijuht Mari-Liis Peets

Infopäevadel antaksegi koolidele-lasteaedadele kätte 100 Edisoni robotit, mille saajad valiti välja taotlusvooru põhjal. Ehkki taotlusvoor avati keset kuuma juulikuud, mil kõik puhkasid, sai ettenähtud taotluste arv täis kolme päeva jooksul – nii suur oli huvi Edisoni robotite vastu. 

DSC01752.JPG

Uus on ka näiteks Lego WeDo robotite võistlus, mis on samuti mõeldud kuni 12-aastastele lastele. Mudelina võib kasutada ainult Lego WeDo robotit ja võistlusväljak peab samuti olema ehitatud LEGO originaalosadest. 

Robotexi korraldajad loodavadki, et võistlustest osavõtt suureneb just lasteaedades ja nooremas kooliastmes. Robotexi missioon on äratada lastes ja noortes huvi tehnikaerialade ja teaduse vastu ning olla number üks teerajaja insenerierialadele õppima minemisel. 

DSC01686.JPG

Robotexil on tänavu planeeritud 23 erinevat põhi- ja lisavõistlust. Lisaks on tradistiooniline tehnoloogianäitus ja 20 temaatilist töötuba, kuhu oodatakse rohkem kui 3000 huvilist. Robotexi külastajate arvuks loodetakse seekord saada rekordiline 15 000. 

Võistluste reeglid, loovkonkursside reeglid, registreerimise, töötubade kirjeldused leiab Robotexi kodulehelt. Võistkondade registreerimine on juba alanud. 

Korraldajate fotod Robotexi infopäevalt Tallinnas IT Kolledžis 6.09.2016. Infopäevadele saab veel registreeruda siin. 

Samal teemal:

 

 

 

Haridus- ja Noorteamet