Algab Tartu Ülikooli vabade kunstide professori Valdur Mikita loengukursus


Avaldaja:Madli Leikop19. September 2016

2016/2017. õppeaastaks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks valitud Valdur Mikita loengukursus „Mõtterännak eestlaste elutundest“ uurib ja mõtestab eestlaste elutunnet läbi paigavaimu ja loodustunnetuse.

21. septembril kell 16.15-18.00 Tartus Jakobi 2 ringauditooriumis toimuval avaloengul „Hälin ja raev lingvistilises metsas“ kõneleb Mikita loovast kaosest kui ühest Eesti identiteeti kujundavast elemendist.

Loengukursusel on vaatluse all näiteks maagiline elutunne, metsarahva müüt, isiklikud pühapaigad, panteistlik looduskogemus, intuitiivne usuelu, maastikupõhised mõtlusvormid, maagiline sõna, eesti märk, kognitiivne perifeeria, mitmiktaju, pärismaised meeleseisundid, müüti loov rahvusbiograafia ja palju muudki – näiteks armastus seente vastu.

Kursus kutsub looma seoseid arhailiste ja tänapäevaste kultuurinähtuste vahel, mis on pika aja jooksul kujundanud eestlaste elutunnet ning lugu pidama oma isiklikust ja intuitiivsest paigatunnetusest.

Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan professor Margit Sutrop kirjeldas Valdur Mikitat kui loovat mõtlejat, kes oskab populariseerida nii loodus- kui ka humanitaarteadusi, kuid teisalt ületab ta erialade piire, loob mõttemängulisi seoseid kaugete kultuurinähtuste vahel, ning esitab üllatavaid seisukohti, kutsudes lugejat ja kuulajat kaasa mõtlema ja tundma.

Sutrop on kindel, et Valdur Mikita ideed ja tähelepanekud lubavad temalt loota säravat loengukursust, mis inspireerib mitte ainult Tartu ülikooli humanitaare, vaid kõigi valdkondade üliõpilasi ja ülikooli töötajaid.

Loengud toimuvad 21. septembril, 5. oktoobril, 19. oktoobril, 2. novembril, 16. novembril, 30. novembril ja 14. detsembril kell 16.15–18.00. Vaata loengukava kultuuriteaduste ja kunstide instituudi kodulehelt.

Ühe Eesti omanäolisema autorina on kirjanik Valdur Mikita leidnud tunnustust nii kriitikute kui laia lugejaskonna seas, tuntum osa tema loomingust on eestlaste elutunnet ja hingemaastikke käsitlev triloogia „Lindvistika ehk metsa see lingvistika“ (2015), „Lingvistiline mets“ (2013) ja „Metsik lingvistika“ (2008).

Loenguid kuulama on oodatud kõik huvilised üle kogu ülikooli ja väljastpoolt. Loengute salvestusi saab järele vaadata http://www.uttv.ee.

Allikas: TÜ pressiteade. 

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet