Algatus "Nutitund igasse kooli!" tutvus Mektory tegemistega


Avaldaja:Madli Leikop20. November 2016

Koolide jaoks on TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory koht, kus pakutakse põnevaid koolitusi ja ekskursioone ning saab kohtuda erinevate ettevõtete esindajatega. Algatus "Nutitund igasse kooli!" uuris, millised on keskuse lähiaja tegvused, kuhu oma nina koolidel tasuks pista.

Loo autor on Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht Birgy Lorenz. Tema küsimustele vastas Kristina Piliste Mektory tehnoloogiakoolist. Fotod: Koolielu arhiiv. 

Mis on uut ja huvitavat plaanis sellel sügisel-talvel?

Sellel õppeaastal viime Mektory keskuses ellu toredaid USA päevi, mida korraldame koostöös USA saatkonnaga. USA päevade raames toome kord kuus Eesti kaugematest nurkadest õpilasi ja õpetajaid endale külla ja pakume neile lisaks Mektoryga tutvumisele elektroonika töötuba ning huvitavaid külaliskõnelejaid, kes arutlevad õpilastega USA hariduse, teaduse, kultuuri, innovatsiooni ja poliitika üle.

Samuti avatakse mitmeid uusi laboreid nagu küttelabor (koostöö ettevõttega Utilitas) ja ka virtuaallabor on kogumas kiiresti populaarsust. Küttelaboris näiteks saab uudistada, mismoodi soojus meie majadesse jõuab. Ülipopulaarses virtuaalreaalsuse laboris aga saab vaadata erinevaid demosid, alates dinosaurustest kuni kosmose ja muusemite külastamiseni. Varsti loodame pakkuda õpilastele võimalust ka ise virtuaalreaalsuse vallas midagi ära teha ja seda siis testida, aga sellega läheb natuke veel aega. 

IMG_1911.jpg

Toetate Eesti Tööõpetajate Selts ja Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi 3D ehtekonkurssi omalt poolt töötoaga klassile, kelle esindusmeeskond võidab ühe pea-auhindadest. Mis on teie meelest kõige põnevam töötuba, mida soovitate sellel klassil välja valida?

TTÜ Mektory tehnoloogiakooli töötubade valikus on üle 30 teema, mis kõik on omamoodi põnevad ja huvitavad. Eri vanuses kooliõpilastele meeldivad erinevad asjad, ent tuleb tõdeda, et tõeliseks menukiks meie keskuses on robootika töötoad. 

Noorematele õpilastele on põnevad ka kosmosetranspordi ja universumi töötoad, kus saab näiteks teleskoobiga taevast vaadata, spektromeetrit meisterdada või tulnukate olemasolu üle arutleda. Kosmosetemaatilised töötoad sobivad hästi põhikooli I ja II astemele. Lisaks meeldib väiksematele külalistele alati meisterdada ka meie Cool Tool stuudios, kus saab lihtsate puutöömasinatega puidust esemeid valmistada.

Natuke vanemad õpilased saavad proovile panna oma elektroonika- ja programmeerimisoskused valgusfoori valmistamisel. Kasutame selleks väga lihtsat, aga palju võimalusi pakkuvat Arduino platvormi. Sinna töötuppa ootame õpilasi nii põhikooli viimasest astmest kui gümnaasiumist. Samamoodi põnev on ka televisiooni töötuba, kus avaneb võimalus piiluda ühe telestuudio telgitagustesse ja lisaks proovida ka ise kas saatejuhi, režissööri või operaatori amertit.

Gümnaasiumiõpilased saavad oma tarkust testida erinevates teaduskondade töötubades. Näiteks ventilatsioonilaboris saab ise disainida ja valmis teha ventilatsiooni lõppelemendi, mida siis pärast tossutesti abil katsetada. Lisaks saab TTÜ keemiatehnika instituudi laborites  läbi viia katseid vee ja õhuga, teedeinstituudis õppida ise teid projekteerima ja ehitusteaduskonnas ehitada lihtsatest vahenditest suuri raskus kannatavaid torne.

IMG_1905.jpg

Teie keskus ei ole mõeldud ainult lastele, vaid ka täiskasvanutele. Milliseid teenuseid või tegevusi pakute neile? Mis on olnud teie meeskonna jaoks kõige huvitavam?

TTÜ Mektory keskus on ennast pühendanud viiele peamisele eesmärgile. Kindlasti on meie jaoks olulised kooliõpilased ja õpetajad, keda ootame tehnoloogiakooli kursustele ja töötubadesse ja niisama keskusega tutvuma. Aga eelkõige on Mektory keskus loodud selleks, et aidata omavahel koostööd teha ettevõtetel, ülikooli teadlastel ja tudengitel. Ettevõtted võivad pöörduda mõne probleemiga meie poole ning meie aitame ülikoolist leida teadlased ja tudengid, kes aitavad ettevõttel oma probleem lahendada. Olgu selleks siis mingi uurimuse läbiviimine, uue toote arendus või midagi kolmandat. Tudengitele pakume lvõimalust alustada start-up ettevõtlusega ehk osaleda erinevates koolitusprogrammides ja võistlustes, saada mentorlust ning võimaluse oma äriideed ellu viia.

Ühte kõige huvitavamat asja on väga raske välja tuua, sest iga päev Mektory keskuses on seiklus ja võimalus uute toredate inimestega kohtuda!

TTÜ Mektory keskusest on kolme aasta jooksul läbi käinud ligi 150 000 inimest üle kogu maailma. Kui vaadata meie seinal olevat maailmakaarti, mis on nagu meie külalisteraamat, siis külalisi on käinud pea kõigist maailmanurkadest: Aafrika, Aasia, Lõuna- ja Põhja-Ameerika, Euroopa, Austraalia ja isegi Antarktika!

IMG_1901.jpg  

Üks asi, mida aeg-ajalt mõni külastaja ikka küsib, on: „Kas Mektory tähendab ka midagi?“. Tähendab küll! Tegu on mugandatud akronüümiga ja kõigi meie nimetähtede taga on omaette sõna. MEKTORY  - Modern Estonian Knowledge Transfer Organization foR You. Inglisekeelne nimi tähendab tegelikult lihtsalt kohta, kus erinevad inimesed saavad omavahel teadmisi jagada. Olgu need siis ettevõtted ja teadlased, õppejõud ja tudengid või koolilapsed ja erinevate riikide esindajad. 

Samal teemal: