Telia kinkis TÜ asjade interneti laborile 920 seadet, millega laiendada labori uurimisteemasid


Avaldaja:Madli Leikop09. Jaanuar 2017

Telia Eesti ja Tartu Ülikool allkirjastasid 21. detsembril seadmete üleandmise lepingu, millega Telia Eesti kinkis Tartu Ülikoolile 920 seadet.

Kingitud seadmetega saavad tudengid arendada asjade interneti (internet of things) valdkonda ning kasutada neid oma uurimistöödes. 

920 seadme hulgas on nii erinevaid sensoreid – valgus, liikumine, temperatuur, voolutarve – kui ka keerulisemaid seadmeid nagu IP kaamerad, keskseadmed ehk nn targa kodu ajud, nutipistikud jms.

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis avati Telia toel asjade interneti labor 2016. aasta kevadel. Laborit kasutavad teadlased ja tudengid, et arendada süsteemseid nutikaid kodu- ja kontorikeskkondi. Lisaks osaleb ülikool koos Teliaga projektis SmartEnCity, mille eesmärgiks on ehitada Tartus vanadest hruštšovkadest n-ö kaasaegsed A-energiaklassiga smartovkad. 

Telia asjade interneti valdkonna juht Toomas Kärner kiidab koostööd Tartu Ülikooliga: „Meie senised ühised projektid on hästi õnnestunud ning soovime koostööd kasvatada. Selleks, et laieneda laborist välja, suurendasime oluliselt seadmete hulka. Teatud uurimisteemasid on võimalik ette võtta vaid väga suure koguse erinevate seadmetega, et saada tervikpilt. Mida rohkem seadmeid kasutuses on, seda suurem on kogutava info hulk ja võimalus leida midagi täiesti uut. See on natuke nagu teleskoobi resolutsiooni suurendamine - hakkad nägema tähti, mis varem jäid nägemata.“

Telia kingitud seadmed paigutatakse esialgu arvutiteaduse instituudi erinevatesse kontoriruumidesse, mille jaoks asjade interneti labori teadlased peavad välja mõtlema erinevad automaatika mudelid. Muuhulgas kogutakse ka andmeid kontorite kasutamise kohta – liikumismustrid, elektritarbimine jms. TÜ asjade interneti laborit juhtiv hajussüsteemide dotsent Satish Srirama rääkis, et labori töötajate jaoks on suurim väljakutse see, kuidas ühe kodu kesksetena mõeldud seadmeid saaks rakendada suuremaks süsteemiks. „See on klassikaline asjade interneti uurimisprobleem – kuidas ümber käia suure hulga seadmetega, mis moodustaksid näiteks terve kontorihoone ülese ühtse süsteemi,“ kommenteeris Srirama. Teadlased kaasavad oma töösse ka tudengid, kes hakkavad seadmetega töötama kursuste ja lõputööde raames.

Praeguseks hetkeks on labori teadlaste juhendamisel kaitstud juba mitu erinevat asjade interneti teemalist lõputööd. Samuti on laborit külastanud arvukalt erinevaid külalisi, sh kooliõpilased, partnerülikoolide esindajad ning suursaadikud ja diplomaadid. 2016. aasta sügisel allkirjastas ülikool ka Teliaga koostöömemorandumi, et jätkata innovaatiliste koostööprojektidega ka tulevikus.

Allikas: TÜ pressiteade. 

Samal teemal: