Tuhandest küsimusest sünnib sada e-külalistundi


Avaldaja:Laura Vetik27. Aprill 2017

Tagasi Kooli kutsub õpilasi ühiskonnas olulistel teemadel kaasa rääkima ja esitama kokku tuhat olulist küsimust, et uuel õppeaastal vastata neile sajas e-külalistunnis.

Autor: Kelli Seiton, Tagasi Kooli

“Eesti Vabariigi sajas sünnipäev on väga märgiline tähtpäev. Tahame, et pidustuste raames tõuseksid esile ka noorte jaoks olulised teemad. Milline üldse on tänapäeva Eesti õpilaste vaatevinklist?” selgitas üleskutse tausta MTÜ Tagasi Kooli tegevjuht Teibi Torm. Tõstatatud teemade põhjal toimub järgmisel aastal otseülekandena sada e-külalistundi, mis toob esmakordselt Eesti õpilased virtuaalsesse klassiruumi kokku.

“Iga õpilane võiks võtta hetke, mõelda, mis tema jaoks täna Eestis oluline on, ja oma küsimuse Tagasi Kooli veebilehel kirja panna. Ainult siis saame neile ka järgmisel aastal koos vastama hakata,” sõnas Torm.

Esimeste õpilaste küsimused näitavad, et neid huvitavad väga mitmekesised teemad. “Mul on tegelikult kaks küsimust, aga ma ei tea, kumb neist olulisem on,” sõnas Tallinna Arte Gümnaasiumi üheksanda klassi õpilane Daniel, mõtles hetke ja otsustas siis, et rohkem võiksime avalikkuses rääkida, mis on hariduse heaolu ja küsis, kas selle tõusu on Eestis oodata.

Laural, Tallinna Arte Gümnaasiumi viiendast klassist, on oma küsimus olemas ja selle üle tahaks ta arutleda igaühega. “Mis te arvate,” alustab ta, “kas aastal 2117 on olemas koolid ja õpetajad, nagu aastal 2017, või omandavad lapsed uusi teadmisi virtuaalmaailmas ja koole ega õpetajaid ei olegi enam, vaid lapsed õpivad hoopis arvutis?” Milline tulevikukool välja näeb tekitab temas veelgi küsimusi - kooli tulemine on lastele ka hea liikumisharjumus. Kuidas siis liikuda, kui kogu tegevus käib virtuaalmaailmas? Esimese klassi Rasmus tahaks aga just kooli sõna otseses mõttes lennata. “Millal tulevad reaktiiviga lendavad seljakotid, et saaks lennata kooli?” küsib tema ja annab vastamisjärje mõnele teadlasele.

rsz_laura_foto_ave_palm.jpg

Viienda klassi õpilane Laura küsib, kas saja aasta pärast on kogu kool kolinud virtuaalmaailma. Foto: Ave Palm

“Esimese kooliastme lapsed küsisid ka näiteks, miks pagulased tahavad Eestis elada või miks Eestis nii palju venelasi on, mis on mõlemad väga aktuaalsed teemad,” märkis Torm.

Õpilastele on heaks eeskujuks lauljad Daniel Levi Viinalass ja Getter Jaani, kes oma näitega küsimusi esitama kutsuvad. “Tartus elades olen kokku puutunud kodututega ja kuulanud nende lugusid,” sõnas Viinalass. Nendest lugudest selgus, et tihti on probleemi taga katkine pere. “Kuidas me saaksime teha nii, et perekonnad oleksid tugevad,” küsis Viinalass.

Getter Jaani pööras tähelepanu asjaolule, et üha rohkem tõuseb meie ümber esile halbu uudiseid ja teateid õnnetustest. Miks on meie ümber nii palju vihkamist ja mida saame teha, et maailm oleks parem paik, küsis Jaani ja kutsus kõiki õpilasi enda jaoks olulisel teemal küsimuse esitama.

Iga 1.-12. klassi õpilane saab oma küsimuse esitada Tagasi Kooli kodulehel http://www.tagasikooli.ee/sinuteema. Küsimusi saab esitada 25. maini. Seejärel võtame esitatud küsimused kokku ja valime välja e-külalistundide teemad.

E-külalistunnid on Tagasi Kooli ja partnerite kingitus Eesti Vabariigile sajandaks sünnipäevaks ning selle toimumisele aitavad kaasa EV100, Swedbank ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Täname Getter Jaanit, Daniel Levi Viinalassi ja Tallinna Arte Gümnaasiumi õpilasi ning õpetajaid.

Samal teemal: