Teadusajaloo ja teadusfilosoofia aastakonverents on Parrot’ panusest kõrghariduse arengusse Eestis


Avaldaja:Madli Leikop17. Mai 2017

18.–20. maini toimuva teadusajaloo ja teadusfilosoofia rahvusvahelise konverentsi teemaks on Eestis inseneriteadusele aluse pannud Georges Frederic Parrot’ panusest siinsesse teadusesse ja kõrgharidusse.

Konverentsi  korraldab Teadusaajaloo ja Teadusfilosoofia Eesti Ühendus.

Ühenduse esimehe ning Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituudi professori Peeter Müürsepa sõnul oli füüsik Parrot’ üks olulisemaid ja jõulisemaid valgustusfilosoofia kandjad 19. sajandi alguse Eesti akadeemilises ruumis. „Näiteks 1802. aastal kirjutas Georges Frederic Parrot tsaar Aleksandr I-le: „Professorid peavad olema teaduse sõbrad, kes vahendavad uusi ideid Londonist ja Pariisist. Toovad siinse publiku ette Herscheli ja Fourcroy, Marumi ja Humboldti avastused.“ Parrot oskus näha akadeemiliste distsipliinide vahelisi seoseid ning siduda teadusuuringud ühiskonna teenimisega kõige laiemas mõttes on oluline ka tänastele teadlastele.“

Kolmepäevase konverentsi peaesinejate hulgas on TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksoo, kes räägib 21. sajandi ülikoolist ja selle väljakutsetest ning käesoleva konverentsi idee  autor, TTÜ Tartu kolledži dotsent Epi Tohvri, kes analüüsib Parrot loodud ülikooli kontseptsiooni. Lisaks esinevad peaettekannetega silmapaistvad Parrot uurijad ja valgustusajastu spetsialistid Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Venemaalt. Esindatud on Prantsuse Teaduste Akadeemia ning Berliin-Brandenburgi Teaduste Akadeemia.

Allikas: TTÜ pressiteade. 

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet