IKT-vahendite loov kasutamine lasteaias


Avaldaja:Laura Vetik02. Juuni 2017

4.-7. mail toimus Oslos eTwinningu seminar lasteaiaõpetajatele. Seminari teemaks oli infotehnoloogia loov kasutamine lasteaia õppetegevustes. Seminaril osales lasteaiaõpetajaid Maltalt, Rootsist, Inglismaalt, Taanist ja Norrast. Eestist osalesid Leila Lehtmets, Veera Osis ja Anneli Mõtsmees.

Autor: Anneli Mõtsmees, Lohkva Lasteaia õppealajuhataja

Seminari eesmärk oli jagada oma kogemusi erinevate vahendite ja rakenduste kasutamisest ning õppida uusi vahendeid ja võimalusi, mida kasutada lasteaia õppetöös ning projektitegevuses.

image1.JPG

Seminaril osales kolm Eesti õpetajat. Foto: erakogu

Seminari sissejuhatuseks tegi Taani õpetaja Peter Jensen ettekande, mis keskendus meedia ja tehnoloogia kasutamise oskusele ühiskonnas. Ta märkis, et see oskus muutub järjest olulisemaks ning meie peame olema need, kes õpetavad lapsi meediast aru saama, teadlikult kontrollima meediat ja tehnoloogilisi vahendeid enda ümber, mitte olema kontrollitud meedia poolt.

Seminari üheks läbivaks teemaks oli e-turvalisus. On tavapärane, et lasteaias tehakse palju pilte ja videoid. Sellega seonduvalt on lapse privaatsuse säilimine väga oluline. Me oleme üldjuhul küsinud selleks nõusolekut lastevanematelt, kuid seminaril tõstatati küsimus, kas me oleme ka lastelt selleks nõusolekut küsinud. Sellel teemal on Norras läbi viidud laiaulatuslik uuring, mille tulemusel valmis kaks videot. Esimene neist paneb mõtlema, kui palju ja mida veebis jagada ning teine video räägib laste teadlikkuse tõstmisest pildistamiseks loa küsimisel ja loa andmisel.

Seminari esimesel päeval mängiti läbi mitmeid mänge, mille põhivahendiks oli nutiseadme kaamera. Pildistamine on üldjuhul esimene tegevus, mida õpetajad nutiseadmete või kaameraga lasteaias teevad, kuid pildistamist tuleb õpetada ka lastele. Selle harjutamiseks võib mängida mängu “Püüa mind, kui saad” - kullimäng läbi kaamerasilma, “Lähemalt kaugemale” - arva ära, mida ma pildistasin, “Tähe - ja numbrijaht”, “Otsi üles” - leia pildil olev ese või “Päeva fotograaf”, kus üks laps saab ülesande jäädvustada kogu päeva tegevused. Kõikide nende mängude juures rõhutati, et peale pildi tegemist on oluline koos pilte vaadata ja nende üle arutleda.

Seminari jooksul oli osalejatel võimalik luua animatsioon iStopmotion rakendusega ning katsetada mitmeid robootilisi vahendeid. Lisaks meile juba tuttavatele Beebotidele, Makey Makey´ile ja Ozobotile nägime uusi põnevaid vahendeid, mis ükskord ka Eestisse müügile võiksid jõuda. Ääretult toredad ja tänuväärsed vahendid olid digitaalsed mikroskoobid, EasiScope ja Proscope, millega saab uurida kõike, mis ette juhtub. Põnev vahed oli Osmo, mis võimaldas õppida inglise keelseid sõnu ja  numbreid, koostada tangrammi ning programmeerida. Tore väikestele lastele sobiv robot oli Röövik.

Taasavastamist pakkusid ka salvestavad pesulõksud, mis on Eestis ka müügil, kuid pole veel lasteaedades laialt levinud. Need lihtsad lõksud annavad suurepärase võimaluse lapsel salvestada oma juttu, näiteks kirjeldades oma kunstitööd ning hiljem koos salvestusega luua interaktiivne kunstinäitus. Teise toreda idee lõksude kasutamiseks pakkusid välja Malta õpetajad. Nemad kasutavad salvestavaid lõkse aardejahi mängimiseks.

Seminari teisel päeval jagas igast riigist üks õpetaja parimaid kogemusi. Meeldejäävad ideed olid Snapchati filtriga loodud mesilase lauluke sõimelastega, käsiprojektori kasutamine, et kuvada videot kas lakke või põrandale, lapse kodu külastamine läbi Google Maps'i.

Seminari viimasel kahel päeval toimus uute eTwinningu projektiideede väljatöötamine, kus üheks tingimuseks oleks IKT-vahendite kasutamine projektitegevuses. Seminari lõpus toimus projektide tutvustus. Neljapäevase tegevuse tulemus oli suurepärane, algatatud sai 13 erinevat projekti.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Oslos toimunud lasteaiaõpetajate seminar andis osalejatele palju uusi tutvuseid, innustust, ideid ja rohkelt motivatsiooni uute projekti alustamiseks. Tore oli tõdeda, et tegelikult on meil erinevates riikides samad rõõmud ja mured, vaid võimalused on veidi erinevad.

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet