Kuidas IT muudab elu arenguriikides?


Avaldaja:Madli Leikop01. September 2017

11. septembril kogunevad Tallinnas ELi arengukoostöö ministrid, samal ajal toimub rahvusvaheline konverents “Digitalising Development”.

Vaatluse all on teema, mida Euroopas pole seni palju uuritud - kuidas mõjutab digitaliseerimine arengukoostööd ja elu arenguriikides?

Arengukoostöö Ümarlaua juht Sigrid Solnik: “Me mõtleme arengukoostööst kui teede rajamisest ja vetsude ehitamisest, aga reaalsus on see, et Aafrikas on rohkem mobiiltelefone kui tualette. Kas meie Euroopas jõuame selliste peadpööritavate muutustega sammu pidada? Kui Eestis tekitab põnevust tänavatel veereva pakiroboti testimine, siis Malawis transporditakse igapäevaselt droonidega vereproove. Digilahendustel on meeletu potentsiaal kõige vaesemate inimeste elujärje parandamiseks, Eestis on omakorda olemas oskused ja võimalused, et saada siin valdkonnas eestvedajaks.”

Samas on arengumaades samad probleemid, mis varemgi - äärmuslik vaesus, kehvad võimalused hariduseks, puhta vee ja sanitaartingimuste puudus jne. Mõnes riigis teeb muret korruptsioon ja suurkorporatsioonide võim rüüstata loodust ilma makse maksmata. IT saab aidata neid muresid lahendada ja seda mitte ainult riiklike registrite abil. Hea näide on Eesti algatus Teeme Ära!, kes korraldab 2018. aasta septembris üleilmsed koristustalgud. Koristamise mõju on igas riigis käegakatsutav, kuid ettevalmistusi ei saaks teha ilma infotehnoloogiat kasutamata.

11. septembril toimuv konverentsi esimene päev on väga praktiline - koostöös Garage48-ga otsitakse reaalseid lahendusi, kuidas digitaliseerimist maailma ja inimeste hüvanguks kasutada.

12. septembril päeval räägitakse sellest, milline peaks olema arengukoostöö tulevikus - mis on digitaliseerimise riskid ja võimalused? Konverentsi peaesineja on Alix Rübsaam, kes räägib tehnoloogiast tulevikus, tehisintellekti rollist ja inimkonna hääbumisest või õitsengust. Kas Stephen Hawkinsil on õigus, kui ta ütleb, et tehisintellekti tulekuga muutuvad inimesed üleliigseteks?

Konverentsi veebileht ja registreerimine: http://www.terveilm.ee/digitaldevelopment/ 

Konverentsi töökeel on inglise keel.

Allikas: Arengukoostöö Ümarlaua pressiteade. 

Samal teemal: