Lissabonis toimus eTwinningu kontaktseminar “Coding and Robotics”


Avaldaja:Madli Leikop29. Aprill 2018

12.-14. aprillini toimus Portugali pealinnas Lissabonis eTwinningu kontaktseminar “Coding and Robotics”. Seminaril osalesid õpetajad Portugalist, Bulgaariast, Tšehhist, Ungarist, Leedust, Norrast, Poolast, Rumeeniast, Slovakkiast, Hispaaniast ja Eestist.

Eestist osales seminaril neli õpetajat: Merlin Kirbits (Mooste Mõisakool), Klaarika Prii (Pärnu Vanalinna Põhikool), Margit Ojaots (Koonga Kool) ja Ly Torn (Rapla Vesiroosi Gümnaasium). Teel Portugali kohtusid eestlased Müncheni lennujaamas robot Josie’ga. Lisaks külastajate tervistamisele ja õige suuna juhatamisele, oskas Josie näiteks mängida rock muusikat ja rääkida nalju.  

pilt 1 - koos Josiega.jpg

Esimesel päeval räägiti lähemalt projektõppest ja tutvustati häid praktikaid robotite kasutamisel projektitöös. Ettekandega esines ka Eestit esindanud Merlin Kirbits, kes tutvustas mitmekesiseid Bee-Boti, Ozoboti, Lego Wedo 2.0, Dashi ja Sphero kasutamise võimalusi eTwinningu projektide tegemisel. Lisaks viidi esimese päeva õhtul läbi ühiseid tegevusi, et osalejad üksteisega paremini tuttavaks saaksid. Selgeks õpetati ka üks tore rahvatants, mida on võimalik näha siin

pilt 2 - ettekanne.JPG

Teisel seminaripäeval tutvustati eTwinning Live ja TwinSpace kasutamist ning jagati Web 2.0 vahendite kasutamiskogemust. Mõningaid vahendeid oli võimalus ka ise katsetada, näiteks 15 minuti jooksul tuli Storyboard That keskkonda kasutades valmis teha lihtne koomiks. Uute vahenditena jäid veel silma video tegemise äpp Biteable ja veebikeskkond Edpuzzle ning tunnustusmärkide tegemise äpp OpenBadges ja veebikeskkond ClassBadges.  

pilt 3 - koomiks.PNG

pilt 4 - meie.JPG

Pärastlõunal toimusid paralleelselt kaks töötuba. Ühes töötoas tuli rühmatööna demonstreerida oma loovust - välja mõelda ning käepärastest vahenditest valmis ehitada mingisugust igapäevaelu probleemi lahendav robot. Osalejate päralt oli micro:bit miniarvuti, mootor ja rohkelt erinevaid käsitöövahendeid (topse, liimi, puidust pulkasid, paberit jmt). Selgus, et õpetajad on väga leidlikud ja nii leiutati muuhulgas robot, mis söödab usinale arvutikasutajale komme; robot, mis tervitab õpetajatetuppa saabujaid ajal, mil õpetaja ise tööga liiga hõivatud on; robot, mis tuletab õpilasele meelde, et tööle tuleb nimi lisada; robot, mis äratab üles, kui õpetaja on kogemata (vahe)tunnis tukkuma jäänud. Töötoas valminud robotitega on võimalik tutvuda siin. Teises töötoas tutvustati veebipõhiseid programmeerimiskeskkondi nagu näiteks CodeCombat, Kodu ja Appinverter. Lisaks sai katsetada micro:bit miniarvuti programmeerimist. 

Peale töötubasid ootas seminaril osalejaid ees linnaekskursioon. Tuk-tukidesse jaotatud seltskonnad said nautida sõitu läbi õhtuse Lissaboni ning kuulda sõidukijuhilt huvitavaid fakte linna ajaloost. Sõidu käigus tehti mitmeid peatusi, et imetleda vaateid imekaunile linnale. Ekskursioonile järgnes pidulik õhtusöök, kus esinesid mitmed tuntud lauljad ning pakuti Portugalile omaseid toite. 

pilt 5 - õhtusöök.JPG

Seminari kolmas ja ühtlasi ka viimane päev oli pühendatud uutele eTwinningu projektidele. Leiti partnereid, peeti läbirääkimisi, vormistati ideed eTwinningu portaalis ning tutvustati planeeritavaid projekte teistele osalejatele. Kõik osalejad leidsid endale partnerid ning on lootust, et seminaril alguse saanud ideed jõuavad ka eduka teostuseni. Ühtlasi jagati seminari lõpus välja tunnistused ning tänati seminari korraldajaid.  

pilt 6 - ühispilt.jpg

Kokkuvõtvalt võib öelda, et eTwinningu kontaktseminar oli väga huvitav, andis juurde kasulikke teadmisi ning uusi vahendeid, mida oma tundides rakendada. Teiste osalejatega suhtlemine ja nende kogemuste kuulamine, innustas rohkem ja julgemalt katsetama ning mitte muretsema selle pärast, mis saab siis, kui projekt või planeeritud tund ei õnnestu. Esimene kord ei peagi õnnestuma, kuid tuleb jätkata katsetamist. Läbi vigade toimub ka õppimine. Sellised seminarid on väga vajalikud ning pakuvad algajale eTwinnijale toetavaid teadmisi ja kogemusi. 

Merlin Kirbits, Klaarika Prii, Margit Ojaots, Ly Torn 

Samal teemal: