Tulge digiteri tegema!


Avaldaja:Madli Leikop14. September 2018

„Digiterad“ on HITSA uus algatus, mis aitab õpetajal lisada digivahendeid õppetöösse terahaaval ja huvilistel lihtsal moel kursis olla digimaailmaga. Digiterad inspireerivad, motiveerivad ja kujundavad tehnoloogiakasutust positiivses võtmes.

Neljapäeval, 13. septembril toimunud HITSA veebiseminaril sai osalejatele selgeks, mis on digiterad ja kuidas neid valmistada. Kätt võivad proovida kõik huvilised!

Projektijuht Triin Kaasik sõnas, et digiterad said alguse HITSA seminaridesarjast „Võrgustik võrgutab“. Seminari ajaks saavad digiteemad publiku suure tähelepanu, aga vahepealsel ajal huvi kaob. Kuidas huvi säilitada? Kuidas olla kiirelt kursis digiteemadega?  

Digiterad baseeruvad mikroõppel. Digitera on lühike, kindla fookusega õpitera: kuni 2-minutiline video, animeeritud GIF, meem, plakat, infograafik, sotsiaalmeedia postitus, test, mäng, koomiks, tsitaat jms. Oluline, et see on lihtne, lööv, lühike, kvaliteetne ja õpetab midagi (või tuletab õpitut meelde).

Digiteri loovad HITSA projektijuhid ja HITSA koolitajad, aga oodatakse ka uusi koostööpartnereid. Digitera peab olema sisult ja vormilt kvaliteetne, õpetama näiteks  mõnd tehnoloogiavahendit kasutama või toetama hoiakuid. Digiterade jagamiseks on FB-s HITSA digiterade grupp, millega soovijad saavad juba liituda. Kui soovite FB-s oma valmis digiteri jagada, kirjutage triin.kaasik@hitsa.ee.

Digiteri hakatakse jagama kaks-kolm korda nädalas. Laikimine, jagamine ja kommentaarid on digiterade FB-grupis oodatud. Tagasiside aitab digiteri paremaks muuta.

41673902_2131053213593118_8762999882580492288_o.jpg

HITSA haridustehnoloog Ingrid Maadvere soovitas digiteri kasutada ka õppetöös. See on hea ja üsna lihtne võimalus tunnis tehnoloogia abil midagi luua, õpilased saavad oma loovust rakendada ja tulemus on mikro-õppematerjal, mida saab hiljemgi kasutada. „Mikroõppega hakati tegelema juba 1960ndatel, siis soovitati 5-10minutilisi filmilõike videolindilt vaadata. Tänapäeval on 10 minutit väga pikk aeg, vajame väikeseid teri,“ sõnas Ingrid Maadvere. „Meid huvitab väga, millised digiterad õpetajatele meeldivad, see projekt on nagu väike uurimistöö.“

Et julgustada mikroõpet kasutama, prooviti veebiseminaril ka ise digiteri valmistada. Ingrid Maadvere tutvustas tööks sobivaid keskkondi. Alustati lihtsatest meemidest, tsitaatidest ja animeeritud GIFidest. Osalejad said veebiseminaril oma kogemust jagada ja kes olid mikroõppega varem kokku puutunud, need kinnitasid, et õpilastele see vorm meeldis ja sobis. Saadi ideid, kus digiteri kasutama hakata: mõne keelereegli või matemaatikavalemi võib tõesti digiterana esitada.

HITSA FB-grupp „Digiterad“: https://www.facebook.com/groups/digiterad/

Veebiseminari „Digiterad“ salvestuse ja kõikide varasemate veebiseminaride salvestused leiab siit: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ_uMqYCd3Q3gLGo-E8KW-nFQzuOpej0x

Avafoto: Unsplash, William Iven

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet