Kui õpilased juhiksid eTwinningut


Avaldaja:Madli Leikop20. Oktoober 2019

Reedel, 18. oktoobril tehti HITSA nutiklassis eTwinningu projektitööd, aga hoopis teisiti kui muidu: eestvedajateks ja otsustajateks olid õpilased, õpetajad olid pigem abijõud: kuulasid, kirjutasid üles, aitasid materjale otsida ja natuke suunasid ka.

Teate ju küll seda olukorda, kus õpetaja tuleb klassi ja teatab silmade särades õpilastele, et täna alustame hästi huvitavat projekti. Näiteks kuidas hooldada toataimi või kasutada kodukeemiat. Õpetajale põnev, lastele ... mitte nii väga. Seepärast antigi 18. oktoobril HITSA nutiklassis toimunud eTwinningu koolitusel kohe juhtroll lastele: ise otsivad idee, ise teevad projektiga algust ja tutvustavad teistele. 

20191018_121044.jpg

Õpetajad kuulasid, mis on nutiklass. Autori foto

Koolitusel osalesid seitsme kooli väikesed meeskonnad (õpetaja ja kaks õpilast): Kose-Uuemõisa Lasteaed-Algkool, Loo Keskkool, Tallinna Rahumäe Põhikool, Metsküla Algkool, Pärnu Kuninga tänava Põhikool, Tallinna Südalinna Kool ja Pelgulinna Gümnaasium. Tõsi, kõik osalenud õpetajad olid rahvusvahelises projektitöös eTwinningus väga kogenud, lapsed kuulsid eTwinningust valdavalt siiski esimest korda. 

Haridustehnoloogid ja HITSA koolitajad Ingrid Maadvere ja Meeri Sild juhendasid õpilasi, samal ajal kui õpetajad said täpsemalt teada, mis on HITSA nutiklass. 

IMG_3134.jpg

Haridustehnoloogid ja HITSA koolitajad Ingrid Maadvere ja Meeri Sild juhendasid õpilasi. Foto: MTÜ Fotopluss, Petri Asperk

„eTwinning on koostöö, aga selline koostöö, kus ei saada mitte kunagi päriselt kokku,“ selgitas Ingrid Maadvere õpilastele ja küsis, kuidas see võimalik on. Lapsed muidugi teadsid – koostööd tehakse veebi kaudu, see on moodne koostöö. Koos arutleti ka, mis on projekt, ja oligi aeg mõelda välja hulk projekti-ideid. Lemmikloomad, raamatud, matemaatika, tants, loodusõpetus, Saksamaa, Kääbiku-seeria, kooli tutvustav video, sporditund – ideid jagus. Lõpuks jäi sõelale kolm eTwinningu projekti: sport ja liikumine koolipäevas, reisikoomiks ja kooli tutvustav video „Meie äge kool“. Koolidest moodustusid projektimeeskonnad, õpetajad võeti ka kampa ja algas idee lahtikirjutamine ning esitluse tegemine.

IMG_3226.jpg

Arutelu koos õpetajaga. Foto: MTÜ Fotopluss, Petri Asperk

20191018_125814.jpg

Arutelu koos õpetajaga. Autori foto

Pärnu Kuninga tänava Põhikooli haridustehnoloog Lemme Sulaoja oli koolituse sellise korraldusega väga rahul. „Põnev on. Tore, et kaasatud on õpilased. Õpetajana tahaks kogu aeg oma mõtteid juurde panna, aga hoidsin end tagasi, veidi vaid soovitusi jagasin. 4. ja 5. klassi jaoks ei ole selline projektitöö raske, hästi said hakkama,“ oli õpetaja kindel.  

Marlon ja Emili sama kooli 5. klassist kinnitasid, et väga huvitav on. Emili teadis varem, et eTwinning on mingi projekt, kõike muud õppis koolitusel. Ja koos leiti, et projekt on tegevus, kus erinevad koolid teevad koos asju ning et pärast vaheaega hakkavad nad oma koolist videot tegema. 

IMG_3220.jpg

IMG_3263.jpg

Green screeniga saab imesid teha! Foto: MTÜ Fotopluss, Petri Asperk

Koolituspäeva lõpetaski projektiideede tutvustus. Aga päeva mahtus veel pikk vahetund – lapsed kasutasid kõiki nutiklassi võimalusi ja otsisid QR-koode, panid robotid võistlema, joonistasid iPadidel, kasutasid green screeni võimalusi pildistamiseks jpm. 

IMG_3301.jpg

IMG_3245.jpg

IMG_3292.jpg

Oli põnev päev, lapsed kasutasid kõiki nutiklassi võimalusi. MTÜ Fotopluss, Petri Asperk

eTwinning on Euroopa koolide virtuaalne kogukond, mis on töökeskkonnaks ennekõike õpetajatele. Koolid saavad seal suhelda, koostööd teha ja projekte luua. eTwinning käivitati 2005. aastal Euroopa Komisjoni e-õppe programmi raames. Praegu on eTwinninguga liitunud rohkem kui 700 000 õpetajat üle Euroopa. 

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet