Eesti õpilased võitsid seni raskeimal informaatikaolümpiaadil ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit


Avaldaja:Madli Leikop28. Juuli 2020

20.–22. juulini toimunud 26. Balti informaatikaolümpiaadil jõudsid kolm Eesti õpilast medalikohale. Olümpiaadi üldvõit läks sel korral Rootsi.

Selleaastane Balti informaatikaolümpiaad oli oma veerandsajandi pikkuse ajaloo jooksul kõige nukram, sest nii võistlus ise kui ka kogu muu tegevus toimusid interneti vahendusel. Seetõttu jäi ära ka ürituse parim osa – suhtlus teiste riikide võistlejate ja korraldajatega.

Korraldajamaa oli seekord Läti. Olümpiaadil osales 65 võistlejat 11 riigist: kutsututena Läänemere-äärsed riigid ja Põhjamaad ning külalisena Ukraina. Eesti noorte programmeerijate au kaitsesid Andres Alumets Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Daniil Vaino Narva Pähklimäe Gümnaasiumist, Marko Tsengov Tallinna Reaalkoolist, Jaagup Tamme ja Oliver Tennisberg Hugo Treffneri Gümnaasiumist ning Siim Pender Tallinna 21. Koolist.

Informaatikaolümpiaadil lahendatakse kahe päeva jooksul kuus ülesannet, millest igaüks annab kuni 100 punkti. Eesti võistkonna juhendaja Targo Tennisbergi sõnul olid selleaastased ülesanded parajad pähklid. „Raske öelda, kas asi oli selles, et tavapärast rahvusvahelise žürii diskussiooni oli sel aastal vähem, või milleski muus, aga ülesannete komplekt oli seniste olümpiaadide keerukaim,“ rääkis Tennisberg.

Kui harilikult saab mõni võistleja ka maksimaalsed 600 punkti, siis seekord oli Rootsi üldvõitja Fredrik Ekholmi skoor vaid 364 punkti. Üks ülesanne oli nii raske, et jäi sootuks lahendamata ja andis võistlejatele null punkti. Arvutiteaduse ülesandeid oli tavapäratult vähe, rohkem tuli keskenduda arvuteooriale ja geomeetriale. Võistlejate mustandipaberitel oli tavalisest märksa rohkem võrrandeid ning jooniseid. Riikide mitteametlikus kokkuvõttes sobis see kõige rohkem Ukraina võistkonnale, kes sai kollektiivselt enim punkte.

Eesti parimana tegi väga hea etteaste Marko Tsengov, kellele see oli esimene rahvusvaheline võistlus. Ta kogus 226 punkti, mis andis hõbemedali. Oliver Tennisberg ja Andres Alumets said kumbki pronksmedali. 

2021. aasta Balti informaatikaolümpiaad leiab aset Saksamaal ja loodetavasti kehtivad siis taas tavapärased tingimused.

Eesti võistkonna osalemist Balti informaatikaolümpiaadil koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus-ja Teadusministeerium.

Allikas: TÜ koduleht

Samal teemal: 

 

Haridus- ja Noorteamet