Viimsi Kooli multimeedia ringi õpilased said hea võimaluse tutvuda Affecto Estonias tarkvaraarendaja ehk programmeerija elukutsega, kelle loomingut erinevate tarkvaralahendustes kasutatakse tänapäeval väga erinevates eluvaldkondades.
Viimsi Kooli multimeedia ringi 3.-5. klasside õpilased kogunevad igal kolmapäeval haridustehnoloog Vilve Roosioksa juhendamisel, et koos õppida foto ja videotöötlust, kodulehe tegemist ja programmeerimist Scratchiga.
Õppetöös kasutatakse peamiselt selliseid keskkondi ja programme, mis on vabavaralised ja ei vaja arvutisse installeerimist. Erinevaid multimeediaprogramme katsetades on kindlasti paljudel õpilastel tekkinud huvi siduda oma igapäevatöö IT-valdkonnaga ning valida tulevaseks elukutseks tarkvaraarendaja elukutse.
Veebruaris külastasidki Viimsi Kooli multimeedia ringi töös osalevad õpilased tarkvarasüsteeme tootva ettevõtte OÜ Affecto Estonia kontorit Tallinnas. Tarkvarasüsteeme ja ärianalüüsilahendusi valmistav OÜ Affecto Estonia on edukas IT-ettevõte, kelle paljude tööde hulka kuulub ka Terviseameti tellimusel ja koostöös Tartu ning Tallinna kiirabiga valminud uus kaart, mis aitab kiirabiarstidel tahvelarvutiabil teha päringuid terviseinfosüsteemist patsientide aegkriitiliste andmete kohta. Saadud info põhjal saab arst teha teadlikumaid otsuseid ja kokkuvõttes paraneb seeläbi ka osutatava esmaabi ja ravi kvaliteet.
Multimeedia ringi juhendaja Vilve Roosioksa arvates on sellise reaalse töö nägemine ja töötajatega kohtumine laste jaoks väga oluline: „Esiteks on hea vahel koolimaja seinte vahelt välja saada ja teiseks on väga mõjus, kui asju, mida koolis räägitakse, räägib ka keegi väljapoolt kooli“. Affecto Estonia poolt õpilaste vastuvõtu korraldanud büroojuhataja Rene Altrovi sõnul ei võtnud külastuse korraldamine palju aega ega olnud töömahukas. „Meil on hea meel, kui vahel külalisi käib. Mõtlesime läbi, milline on lastel stereotüüpne ettekujutus arvutiga töötamisest ja seejärel püüdsime välja mõelda, kuidas näidata lastele seda, milline programmeerija töö tegelikult välja näeb ning mida on tarvis saavutada, et olla oma töös hea.“
Pildil õpilased programmeerija põneva elukutsega tutvumas. Foto: Terje Lepp
Seekordse külaskäigu Affectosse tegigi õpilastele eriti meeldivaks see, et vastuvõtt oli väga hästi korraldatud ja planeeritud tegevused viidi läbi lastele põnevalt. Õpilased said Silver Juurikult kuulda, et tarkvaraarendaja töö on väga mitmekesine ja erinevaid oskusi ning püsivust nõudev. Vilve Roosioksa sõnul saavad lapsed ka ringi töös osaledes kogeda, et paljude väliselt lihtsana tunduvate asjade taga on tegelikult väga palju tööd, vahel ka rutiinset tööd. Lisaks väga headele programmeerimisoskustele vajavad tarkvaraarendajad laialdasi teadmisi ka muudelt erialadelt ja peavad oskama panustada meeskonnatöösse. Meeskonnatöö olulisust rõhutas samuti kohtumisel osalenud testimise konsultant Kadri Schasmin, selle kinnituseks organiseeriti noortele külalistele huvitav praktiline harjutus.
Kuna Eestis on IT-valdkonnas häid spetsiliste palju puudu, on hea, kui ettevõtetel leidub aega ja tahtmist tehnoloogiaainetest huvitatud lastele tutvustada tulevast võimalikku elukutset. Rene Altrov ei usu, et antud põgus kohtumine tööjõupuudust IT sektoris leevendaks, küll aga aitab see lastel saada adekvaatsema pildi tarkvaraarendaja rollist, tööst ja töökeskkonnast. Rene Altrovi sõnul on neil tulevikus kindlasti plaan sarnaseid külastusi korrata, kuigi see sõltub ka sellest, millised on tööde tähtajad ja kui hõivatud inimesed on. Samuti pidas ta oluliseks märkida, et antud külastus õpetas neile, kuidas rääkida oma tööst arusaadavalt ja kuidas edaspidi sarnaseid vastuvõtte korraldada. Multimeedia ringi juhendaja Vilve Roosioks on samuti külaskäiguga väga rahul ja on saanud oma õpilastelt ainult positiivset tagasisidet ning lastelt juba ka uued soovid kuskile veel külla minna.
Autor: Eva Tiitus-Kajak
inGenious
inGenious on European Schoolneti rahvusvaheline projekt, mille eesmärk on edendada üldhariduskoolide ja ettevõtete koostööd matemaatika, tehnoloogiaõpetuse ja loodusteaduste õpetamisel. Tööstus- ja tehnoloogiaettevõtetele on eluliselt vajalik, et kasvaks noorte huvi loodus- ja inseneriteaduste vastu, koolid peavad õppekavas siduma teooriat praktikaga ning aitama õpilasi karjäärivalikul.
inGenious on üks suuremaid ja strateegilisemaid projekte, mis Euroopas teadushariduses on ette võetud. Noorte tulevast erialavalikut mõjutab oluliselt nende teadlikkus sellest, mida loodusteaduste ja tehnoloogia valdkonnas töötamine endast kujutab. Euroopa Komisjon on inGeniouse projekti toetuseks garanteerinud 8 miljonit eurot kolme aasta jooksul, projektiga on ühinenud 25 koostööpartnerit 15-st riigist. Kaasa löövad üle maailma tuntud firmad nagu Philips, Volvo, Nokia, Microsoft, Intel jpt.
Eestis on projekti koordinaatoriks Tiigrihüppe Sihtasutus.
Samal teemal: