Lapsed avastavad NutiLaagris infotehnoloogia maailma


Avaldaja:Laura Vetik11. August 2014

Tänasest algab lastele suunatud NutiLaager, kus noortele programmeerimist ja robootikat tutvustatakse.

Eesti on eeskujuks paljudele riikidele oma kõrge infotehnoloogilise arenguga ning üha enam räägitakse sellest, et põhikooliealised ja isegi nooremad õpivad maast madalast programmeerima. Juba praegu on robootika ja programmeerimine valikainena mitmekümnes Eesti koolis, IT-teemalisi huvialaringe on üle saja. Lisaks sellele korraldatakse lastele ka suviseid laagreid, kus IT teadmistega teretutvust tehakse.

11.-15. augustini saavad infotehnoloogiast huvitatud lapsed IT-alaseid algteadmisi omandada Kääriku Spordikeskuses, kus Vaata Maailma sihtasutus korraldab esmakordselt laste NutiLaagri. Huvi NutiLaagri vastu on suur, algselt planeeritud 40 kohta täitusid soovijatega juba esimesel registreerumispäeval. „Huvi on suur, sest kuigi nutitelefonid, tava- ja  tahvelarvutid on meie laste elus igapäevaselt, on siiski veel suhteliselt vähe IT-alase huvitegevuse võimalusi,“ ütles Vaata Maailma sihtasutuse kommunikatsioonijuht Rica Williams.

Kääriku NutiLaagris keskendutaks robootikale ja programmeerimisele, viimast õpetatakse programmeerimiskeele Scratch abil. Üheskoos proovitakse, kuidas käib mobiiliäppide programmeerimine. Samuti tehakse tutvust Kodu Game Lab programmiga, kus visuaalse programmeerimiskeele abil  loovad lapsed arvutimängu maailma. Robootikatundides ehitatakse LEGO Sumo-robotit, mille ehitamiseks ja juhtimiseks korraldatakse nii Eesti tasemel kui ka rahvusvaheliselt erinevaid võistlusi. Lisaks infotehnoloogilistele oskustele pannakse laagris rõhku suhtlemis- ja eneseväljendusoskuste arendamisele, puudu ei jää ka mängulisemast osast.

„Laagrisse soovis mu laps ise minna, selles osas oli rõõm minupoolne, eriti veel seetõttu, et tegu on tütarlapsega. NutiLaagri väärtus lapsele on kindlasti see, et ta saab rohkem aru, kuidas IT on meie igapäevaeluga seotud ja millised võimalused kaasnevad IT-ga tulevikus,“ selgitas Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu projektijuht Doris Põld, kelle tütar Vivian NutiLaagris osaleb. „Mina lapsevanemana näen peamist väärtust just selles, et muidu keerulisena tunduv valdkond on toodud noortele lähemale ning koolikeskkonnast välja.  Noortele antakse võimalus mitteformaalses keskkonnas avastada valdkonda, mida koolis veel väheke võõristama kiputakse.“

NutiLaagrit toetab Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus (HITSA) läbi IKT programmi. „Meie eesmärk on äratada lastes huvi infotehnoloogia vastu. Miks mitte teha seda läbi praktiliste ülesannete, jagades lastele teadmisi robootika ja programmeerimise vallas,“ ütles programmijuht Karin Kuldmets. Euroopa Regionaalarengufondist rahastatava IKT programmi eesmärkideks on tõsta IKT valdkonna õppekvaliteeti kõrghariduses ning suunata tööjõuturule järjest enam kvalifitseeritud spetsialiste.  Vaata Maailma sihtasutusega teeb HITSA koostööd juba teist aastat, toetades noortele suunatud teavitustegevusi. „See on üks võimalus tagada noorte juurdekasvu nii prioriteetses valdkonnas nagu seda on IKT. IKT programmi esimesteks tulemusteks võib pidada suurenenud huvi ülikoolides info- ja kommunikatsioonitehnoloogia suunal, kus konkurents ühele kohale järjest suureneb,“ lisas Kuldmets.

IT-hariduse edendamist toetab HITSA ka muude tegevustega, nendega saab lähemalt tutvuda HITSA kodulehel.    

Lisainfot NutiLaagri kohta leiab siit.

IKTP_logo_koos_ERF_logoga.jpg

 

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet