Progemine Konguta moodi


Avaldaja:Madli Leikop31. Oktoober 2016

Siis, kui Code Week algas, olid Konguta Kooli 2. klassi õpilased muutunud üleöö õpetajateks. Noored pedagoogid olid kannatlikud ning andsid lasteaialastele nende päris esimese programmeerimise tunni.

Loo ja fotod saatis Koolielule Konguta Kooli õpetaja Elin Kiin

Konguta Koolis õpitakse programmeerimist 1. klassist alates juba viiendat õppeaastat. 

Programmeerimine (hellitavalt öeldes “progemine”) on eelkõige aidanud arendada probleemide nägemise ja lahendamise oskust ning laiendanud oluliselt õpilaste maailmapilti. Oleme koolis kasutanud programmeerimise õppimiseks Kodu Game Labi ning erinevaid veebipõhiseid keskkondi. Uusi ja põnevaid ideid sai värskelt “Progreäppide e-kursuselt”, mida juhendasid Maria Malozjomov ja Birgy Lorenz. 

DSC_1075.JPG

Kuuldes, et 2. klassi õpilased saavad olla õpetajad lasteialastele, olid nad väga rõõmsad. Tegime korraliku eeltöö ehk õppisime ja uurisime ise mitmes tunnis eelnevalt õpetatavat keskkonda Botlogic. Võtsime eesmärgiks õpetada programmeerimist kahel erineval päeval kahele Konguta lasteaia liitrühmale. Rääkisime ka sellest, et hea õpetaja ei tee oma õpilase eest midagi ära, vaid julgustab ja innustab. Lähtusime kõnekäänust “Anna õpilasele õng, mitte kala!”

DSC_1081.JPG

Õpilased olid mõlemal päeval õhinapõhiselt ülesande kallal. Tegevus algas sellega, et tutvustasime programmeerimise mõistet, pannes noorõppurid esialgu ise liikuma suuliste korralduste alusel klassis ja vastavalt käsule ka tegutsema. Kordasime mõisteid paremale, vasakule, üles ja alla. Programmeerimine nõudis väikestelt õpilastelt eelteadmisi loendamisest ja numbrite järgnevuse tundmist.Tegevuse käigus sai neid olemasolevaid teadmisi veel korrata ja kinnistada.

DSC_1078.JPG

Õpetasime lapsi kooli arvutiklassis ning selle käigus saime rääkida erinevatest arvutite liikidest (sülearvuti ehk läptop, lauaarvuti, tahvelarvuti) ning arutleda, milliseid vidinaid ehk lisasid need nõuavad. Päris mitu väikest õpilast tunnistas, et pole saanud kunagi varem arvutihiirega tööd teha. Seega saime hiire klahvide abil jälle üle korrata väga olulised mõisted (parem ja vasak).

Tundide lõpus väikestelt õpilastelt tagasisidet küsides nägime rõõmust säravaid silmi ja kuulsime õhkamist: ”Väga lahe oli!” 

Noortel õpetajatel seevastu oli huultel üksainus küsimus: “Millal me veel saame kedagi õpetada?”

Tagasisidest ja tegevuse käigust lähtudes soovitan kindlasti proovida õpilastel mõnikord õpetaja rolli asuda, see annab õpilastele õpetamise kogemuse, õpetamise käigus õpivad nad ise kõige enam ning mõistavad seeläbi ka õpetaja rolli ja selle iseärasusi paremini.

Samal teemal:

 

 

 

 

Haridus- ja Noorteamet