Raspberry Pi algajatele


Avaldaja:Madli Leikop21. November 2016

Raspberry Pi on pisike, pangakaardi suurune, aga väga võimekas arvuti. Seda kasutatakse paljude tavaarvutigagi tehtavate toimingute jaoks. HITSA koolitusel „Raspberry Pi algajatele“ saab teada, kuidas miniarvutit kasutada loodus- ja reaalainetes.

Järgmine koolitus „Raspberry Pi algajatele“ toimub 28.-29. novembril. Registreerumine ja täpsem info HITSA koolitusveebist. 

Koolielu palus kommentaari kahelt õpetajalt, kes on selle koolituse läbinud. Julgustagu positiivne tagasiside Raspberry Pi-d katsetama! Koolitusest räägivad Pelgulinna Gümnaasiumi informaatikaõpetaja Tiina Nõges ja Tallinna Kesklinna Põhikooli klassiõpetaja Kristi Saarpuu. Fotod koolituselt tegi Tiina Nõges. 

Tiina Nõges:

Informaatikaõpetajana on mul alati olnud sportlik huvi ametialaste kursuste läbimiseks. Paraku igale poole ei jõua. Samas aineühenduse juhina on tarvilik teada, mis valdkonnas toimub ja seda reaalselt ise kogedes. Plaanisin end täiendada Raspberry Pi osas juba mõnda aega tagasi. Kui üks asi on ikka väga pikalt nina all ja lausa iga päeva justkui anub, et kasuta mind, siis tuleb ju midagi ette võtta.

Kõik algas sellest, et 7. septembril 2015 toimus Pelgulinna Gümnaasiumis Ühendkuningriigi Suursaatkonna ja SA Vaata Maailma Rapberry Pi projekti avaüritus.  Esitleti Raspberry Pi miniarvutit. Raspberry Pi Foundation jagas TransferWise’i toel Eesti koolidele 100 Raspberry Pi komplekti. Üritus oli suurepärane!

Iga kool hakkas omaette ja omas tempos tegutsema.

Esmase ametliku koolituse läbisin tänavu aprilli alguses Gustav Adolfi Gümnaasiumis Tallinna nutikuu raames. Siis olid täiskasvanute kõrval koolitajateks esimese kooliastme õpilased. Koolituse eesmärk oli selgeks saada, kuidas miniarvutile lisada välisseadmed või vastupidi. Arvuti on ju imepisike ja arenguruumi on veelgi. Mõtleme korraks oma telefonidele, mis on väikesed ja väga nutikad. Kursusel prooviti kasutada ka mõningaid programme, mis olid arvuti mälukaardil. Tehti tutvust programmiga Scratch  ning anti vihjeid erinevatele veebilehtedele koodimängude tegemiseks. Koolituspäeva ”Lahe Digikool” eestvedajad olid Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog Ingrid Maadvere ja õpetaja Maria Malozjomov.

Maikuu viimasel päeval külastas Tallinna visiidi raames Pelgulinna Gümnaasiumi Yorki hertsog prints Andrew. Külastusega algatati järgmine faas Raspberry Pi Eesti projektist. TransferWise’i jätkuval toel plaanitakse korraldada programmeerimisüritusi, koolitusi ja varustada Raspberry Pi arvuteid lisatarvikutega.

20161106_120910.jpg

Ja nüüd terendas kindel siht silme ees. Mõtlesin, et peaks ennast täiendama millegi asisemaga ehk tegelema hakkama lisakomplektidega. Alguses ei osanud HITSA kursusest „Raspberry Pi algajatele” midagi arvata. Kui aga koolituskavast lugesin, et kahepäevasel kursusel tegeletakse süsteemi paigaldamise/seadistamisega, tutvutakse erinevate liidestega, siis tundus koolitus päris põnev olevat. Nii oligi.

Koolituselt saadakse elektrotehnilisi teadmisi ja oskusi mikrokontrollerite vallas Rasperry Pi näitel. 

Minu eelteadmised antud teemaga seoses on seotud mu haridusega ja praeguse ametiga. Olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli automaatika ja telemehaanika erialal kui elektriinsener. Töötan juba viieteistkümnendat aastat informaatikaõpetajana. Samas on see HITSA koolitus täiesti läbitav ka inimestele, kes pole elektriskeemidega ja vooluringidega just kõige suuremad sõbrad. Ehk sellisel moel õppimine aitab saada sõbraks elektriasjandusega.

Meie õpperühma koolitajaks oli fantastiline Indrek Brifk. Kell ununes täiega. Väga positiivne ja töine õhkkond ümbritses meid. 

Praktilises koolitöös sean alles atra, et õpitut kasutada erinevates õppeainetes. On plaani võetud lõimumised teiste õppeainetega. Hetkel käivad läbirääkimised ideede elluviimiseks. 

20161106_121144.jpg

Koolitust „Raspberry Pi algajatele“ on võimalik läbida ka nädalavahetusel. Seega supervõimalus neile, kes tööpäevadel väga hõivatud on.

Suur tänu HITSA-le ja suurepärasele koolitajale Indrek Brifkile.

Kristi Saarpuu:

Olen viimasel ajal mitmel HITSA koolitusel osalenud. See koolitus jäi mulle silma kui uudset tehnoloogilist vidinat tutvustav koolitus. Samuti olen arvutiringi juhendaja, soovin end kurssi viia erinevate tehnoloogiliste lahendustega, ehk edaspidi leida rakendustki. Olin varem Raspberry Pi-st kuulnud ja sõber rakendab seda oma õpilastega. Mõtlesingi ise tutvust teha, sest ega juttude põhjal ei saa asjast tegelikku pilti. Seega eelteadmised Raspberry Pi-st olidki vaid juttude põhjal.

Koolis meil praegu Raspberry Pi miniarvuteid ei ole, kuid nende muretsemisele võib täitsa mõelda. Meil on koolis reaalainete praktilised õppetööd toetavad tunnid ja Raspberry Pi-d oleks võimalik selle programmiga siduda küll. Näiteks mulla niiskuse määramine, ülesanded temperatuuriga. 

20161106_120754.jpg

HITSA koolitusel meeldis mulle koolitaja toetav suhtumine ja rühm oli väike, mis aitas uut teemat paremini jälgida ning õppida. 

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet