Toimuvad robootikavõistluse FIRST LEGO League eelvoorud


Avaldaja:Madli Leikop22. Jaanuar 2017

Väikesed ja natuke suuremad robotihuvilised valmistuvad hoolega robootikavõistluse FIRST LEGO League finaaliks: Lõuna-Eesti ja Põhja-Eesti eelvoorud on juba toimunud, Kirde-Eesti eelvoor on 28. jaanuaril Jõhvis. Kokku on võistlejaid registreerunud üle 800.

Palju osalejaid, palju fänne ja nii palju huvitavaid lahendusi selle hooaja teemale „Inimeste ja loomade liit“ – nii võiks eelvoore lühidalt iseloomustada. 

FIRST LEGO League (FLL) Eesti võistlustele on vanusegrupis 9 kuni 16 eluaastat seekord registreerinud üle 800 võistleja, mis on kõigi aegade rekord. Hooaja teema „Inimeste ja loomade liit“ käsitleb inimeste ja loomade vahelist koostööd, et muuta mõlema elukeskkonda paremaks ja turvalisemaks. Meeskonnad peavad uurima erinevaid suhtlusvõimalusi loomade ja inimeste vahel, leidma ühiseid jooni ning kokkupuutekohti. Oluline on märgata ka murekohti, mille parandamiseks peavad õpilased välja pakkuma uusi ning innovaatilisi lahendusi. 

IMG_3949.JPG

Laagri Koolis 22. jaanuaril. Põhja-Eesti II eelvoor. Valmistumine robotimänguks

Robotimäng on FLL-i üks osa. Robotimängu mängitakse vastaval väljakul, iga meeskond ise pakub välja, mitu ülesannet (missiooni) robot ette antud aja jooksul täidab. Mida rohkem edukalt sooritatud ülesandeid, seda rohkem punkte. Ülesannete lahendamiseks on robotil aega 2,5 minutit ja kõige rohkem punkte kogunud robot võidab robotimängu.

IMG_3951.JPG

Valmistumine robotimänguks

FLL-i teine suur osa on projekt. Projekt tähendab, et noored uurivad üht kindlat tõsielulist probleemi – seekord siis inimeste ja loomade vahelist suhtlemist – millele püüavad leida innovaatilise lahenduse, ja tutvustavad seda võistlusel hindajatele.

IMG_3952.JPG

Üks paljudest robotitest on mänguväljakule valmis seatud

FLLi meeskonnad, mis koosnevad kuni kümnest lapsest ja vähemalt ühest juhendajast, võivad olla koolimeeskonnad, seotud mõne klubilise tegevuse või organisatsiooniga, kuid tegu võib olla ka lihtsalt sõpradega, kes soovivad midagi lahedat teha. Samas ei ole FLL üksnes võistlus, vaid 9-16-aastastele õpilastele suunatud programm, mille eesmärk on teaduse ja tehnoloogia populariseerimine ning lastele vajalike teadmiste ja oskuste andmine. Kogu maailmas ühendab see programm enam kui 290 000 last. FLLi mõte ongi ennekõike õppida uusi asju ning jagada seda teistega. 

IMG_3954.JPG

Võsistluseks valmistuti seal, kus ruumi jagus ja vähegi rahulikum koht leiti

FIRST LEGO League Eesti programmijuhi Heilo Altini sõnul on Eestis sel aastal märgatavat huvi üles näidanud hulk uusi juhendajaid, kes tulevad esmakordselt oma meeskonnaga võistlema. „Samuti tulevad paljud kogenenud FIRST LEGO League juhendajad meeskondadega, kes on kasvanud välja algkooli robootika põlvkonnast,“ räägib Altin.

IMG_3953.JPG

Täitsa nunnu robot

Sel nädalavahetusel toimus laagri Koolis Põhja-Eesti I ja II eelvoor. Kaks vooru sellepärast, et kõik huvilised ikka ära mahuksid: laupäeval, 21. jaanuaril 24 ja pühapäeval, 22. jaanuaril 27 meeskonda. Lõuna-Eesti eelvoorus osales 34 ja Kirde-Eesti eelvooru oodatakse 22 meeskonda. 

FLLi finaal toimub 12.-13. märtsil. 

FIRST LEGO League programmi ja võistlust viib Eestis läbi MTÜ Robootika koostöös Tartu Ülikooliga. 

IMG_3955.JPG

IMG_3956.JPG

See on üks projekt, et inimesed ja loomad saaksid paremini kõrvuti elada: kuidas teha metsloomad teel autojuhtidele nähtavaks 

Autori fotod. 

Samal teemal:

 

 

 

 

 

 

Harno logo