Tallinna koolide nutihuvilised kohtuvad ülelinnalisel robootikapäeval


Avaldaja:Madli Leikop15. Aprill 2018

17. aprillil 2018 toimub Tallinna Südalinna Koolis ülelinnaline Tallinna nutikuu robootikapäev, mis pakub tegevust nii õpilastele kui ka täiskasvanutele. Avatakse virtuaalreaalsuse stuudio, korraldatakse nutiviktoriin ja tutvustatakse uusi õpperoboteid.

„Kogu maailmas räägitakse vajadusest anda õppijatele koolis oskusi, mis aitaksid neil tulevikus edukalt robotitega koos tööd teha,“ ütles Tallinna haridusvaldkonna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Hoopis vähem räägitakse aga sellest, kuidas jõuaksid konservatiivse haridussüsteemi tavalisse ainetundi robotid, droonid ja virtuaalreaalsus nii, et see aitaks ka seda ainet paremini omandada. Veel vähem räägitakse sellest, kuidas õpetada ümber tuhanded aineõpetajad, et nad tahaksid ja oskaksid need vahendid tundi tuua. Nutikuu sündmustega püüamegi robootika koolidele lähemale tuua.“  

„Üks on selge – kõige aluseks on positiivne kogemus ja ise käed külge õppimine,“ tõdeb Tallinna Haridusameti üldosakonna juhataja Rainer Rannala. „Seetõttu seadsime Tallinna robootikapäeva tänavuseks eesmärgiks anda koolidele ideid, kuidas lõimida omavahel matemaatika, robootika, programmeerimine ja kunst. Selleks viime läbi arendava ja lõbusa nutiviktoriini.“

Viktoriini meeskondades võistlevad üheskoos õpilased ja õpetajad, samuti koolijuhid, kes on valmis end koos lastega proovile panema. Kell 12–13.30 on võistlustules algklassi- ning kell 14–15.30 põhikooliõpilaste võistkonnad.

„Kooli juhtkonnaliikme, õpetaja ja õpilaste ühisesse meeskonda kaasamine arendab koostööd eri tasandite vahel ning lisab mõistmist, milliseid muutusi tuleb viia õppetöösse uudsete õppimismeetodite rakendamisel,“ selgitab robootikapäeva meeskonna liige Janika Leoste. „Kohtunikena tulevad meile appi Telia vabatahtlikud, mis on heaks näiteks hariduse ja erasektori koostööst haridusinnovatsiooni vallas.“

Viktoriin on üles ehitatud legendile, kus võistlejad peavad päästma putukatele kuuluva Futumaa, mida tahab okupeerida kuri kilpkonn. Mängijatel tuleb oma oskusi, teadmisi ja taiplikust kasutades leida salapaik, kus leidub abivahend vaenlase tõrjumiseks. Ülesannete lahendamine nõuab aktiivset ja kiiret tegutsemist kogu meeskonnalt. On vaja otsustusvõimet, head lugemis-ja arvutusoskust, nutikust leida lahendusi käepäraste vahenditega ning kiiret tegutsemist kriisiolukorras. Hakkama tuleb saada ka praktiliste töödega – ehitada ja programmeerida roboteid ning kujundada Futumaad. Oluline komponent on rollide jaotus ja koostöö meeskonnas. Täiskasvanud peavad suutma muutuda lasteks ja nendega kaasa mängida, sest see on ainus viis edukaks päästeoperatsiooniks. Lõpuks tunnustatakse kõiki päästjaid, samuti on ootamas üllatusauhinnad.

Robootikapäev algab aga juba kell 11 Südalinna kooli #EduInnoLab virtuaalreaalsuse labori avamisega. Labor on loodud koolis juba toimiva tulevikuklassi osana. Kool usub, et teadmisi on lihtsam omandada, kui neid koheselt ümbritseva maailmaga seostada. Seda saab edukalt teha liitreaalsuse (sh virtuaalreaalsuse) võimalusi kasutades. Laboris saab õppijatele tutvustada tuleviku ameteid, kus on vaja liitreaalsuse kasutamise oskusi.

Kogu päeva jooksul, kell 12–16.30, on avatud näitus, kus aasta haridusrobootika trende tutvustavad robotimüüjad Insplay, Oomipood ja Robomiku. Robotitega koostööd täis tulevikku aitab lähemale tuua Telia klienditeenindaja, tehisintellektiga robot Pepper. Oma tegevust esitlevad Tallinna #EduInnoLab võrgustikku kuuluvad Tallinna 21. Kooli Lego Innovatsioonistuudio, Pelgulinna Gümnaasiumi Aerokool, Lilleküla Gümnaasiumi MakeBlock Stuudio, Tallinna Südalinna Kooli virtuaalreaalsuse labor jt. Robotiürituste kogemust oma koolis jagab Martna Põhikool. Näitust vaatama oodatakse kõiki huvilisi, eelkõige aga õppijaid, haridustehnolooge, õpetajaid ning hoolekogude esindajaid. 

Robootikapäeva ajakava:
11.00–12.00 Tallinna Südalinna Kooli #EduInnoLab Virtuaalreaalsuse Stuudio avamine (kutsetega külalistele) 
12.00–13.30 Algklassidele nutiviktoriin 
14.00­–15.30 Põhikooli nutiviktoriin 
12.00–16.30 Robootikanäitus- mess 

Allikas: Tallinna Haridusameti pressiteade. Foto: Koolielu arhiiv. 

Samal teemal:

 

 

Harno logo