Eesti õpetajad kasutavad enim Google Drive'i, Youtube'i ja Padletti


Avaldaja:Madli Leikop23. Jaanuar 2019

Eesti õpetajate veebipõhised lemmiktöövahendid 2018 on Google Drive, Youtube, Padlet, Kahoot ja MS Office. Võrreldes kahe eelmise aastaga lemmikutes suuri muudatusi ei ole, Google Drive hoiab kindlalt esikohta.

22. jaanuaril toimunud HITSA veebiseminaril tutvustati õpetajate veebipõhiseid lemmiktöövahendeid. Sarnast küsitlust tegi HITSA kolmandat korda, lemmikuid selgitati välja ka 2016 ja 2017.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse haidustehnoloogi Ingrid Maadvere sõnul on lemmikud ikka need, mida haridustehnoloogid õpetajatele õpetavad ja tutvustavad, seega üllatustega nimekirjas on nii ja naa. „Loodan, et täna veebiseminaril osalejad leiavad endale igaüks mõne uue töövahendi nende seast, mida küsitluses välja toodi ja millest täna räägime.“

Eelmisel aastal oli lemmiktöövahendite küsitluses vastajaid 210, seekord 208. Vastajate seas on kõige rohkem haridustehnolooge ja õpetajaid, aga tänavu oli isegi üks tervishoiutöötaja. „Need 208 on Eesti mõistes aktiivsed veebipõhiste töövahendite kasutajad. Mitu korda mainiti sedagi, et juba ankeeti oli põnev täita,“ ütles Ingrid Maadvere. 

Veebiseminar tervikuna on järelvaadatav siin, lemmikute täielik nimekiri läheb üles ka Eesti Haridustehnoloogide Liidu veebilehele. Varasemate aastate lemmikuid näeb siit. Siinkohal põgus ülevaade nendest töövahenditest, mida õpetajad tundides enim kasutavad.

Alustuseks kolm valdkonda, kus lemmikuid küsiti esmakordselt: 3D-modelleerimine, programmeerimiskeskkonnad ja robootika. Lemmikud on vastavalt SketchUp, programmeerimises Scratch ja robootikas Bee-Bot haridusrobotid. Bee-Bottide kohta arvasid veebiseminaril osalejad, et need universaalsed robotid sobivad kasutada igas vanuseastmes, lasteaiast gümnaasiumini välja. Lisaks on robotid juba välimuselt nii mõnusad, et kui tuju on paha, võtad Bee-Boti välja ja juba lähebki meel rõõmsamaks. 

Clipboard02.jpg

Animatsioon on jätkuvalt väga populaarne meie õpilaste ja õpetajate seas, õppetöös tehakse animatsioone palju. Lemmiktöövahend liikuvate piltide valmistamiseks on Movie Maker, teisel kohal Go Animate ja kolmandal iMovie. Ka eelmisel aastal oli populaarseim Movie Maker. Keskkonnaga on küll probleeme, nimelt seda enam ei arendata, mis tähendab, et seda ei saa varsti enam kasutada. Õnneks on animatsioonide tegemiseks mõeldud keskkondi palju. Samas tuleb haridustehnoloogidele südamele panna, et iga uue asja kasutuselevõtt tähendab väikest koolitust õpetajatele, siis töötavad kõik asjad paremini. 

Ja muidugi teevad nii õpetajad kui õpilased palju esitlusi. Esikolmik on Google Drive Slides, MS PowerPoint, Prezi. Eelmisel aastal oli järjestus täpselt sama. 

Küsitluses tuli välja tuua ka, mida meeldib veebipõhistest töövahenditest kõige rohkem joonistamisel kasutada, ja siin ei saa üle ega ümber vist juba klassikaks kujunenud Paintist. Kolm aastat järjest on esikohal Paint. “Oleme haridustehnoloogidega mõelnud, kuidas saab olla nii, et Paint on kogu aeg esikohal ja selle populaarsus meie õpetajate seas muudkui kasvab. Paintiga annab palju teha, see on väga turvaline keskkond, aga on palju põnevamaid ja rohkem võimalusi pakkuvaid keskkondi. Koolide arvutites ongi Paint, see ka kindlasti mõjutab. Võib mõelda, kas seda olukorda on vaja muuta või ei ole, klassikat on ju alati hinnatud,“ sõnas Maadvere. Veel oli joonistamise puhul rohkem mainitud Gimpi, Paint.NETti, Inkscape´i, TuxPainti.

Et klassis kiiresti küsitlust läbi viia, teadmisi testida või arvamust küsida, siis selleks on ka palju lihtsaid võimalusi. Veebipõhised lemmikud on Google Form, Doodle ja Mentimeter, järgnevad AnswerGarden, Tricider ja SurveyMonky.

Ja muidugi mängud, mängud, mängud. „Mäng on see, mis paneb laste silmad särama. Ehkki vahepeal oli kuulda, et Kahootist on õpilased tüdinenud, on Kahoot! jätkuvalt suur lemmik õpetajate ja õpilaste seas, kolmandat aastat järjest. Seal on juba päris korralik õppematerjalide kogu tekkinud, ei pea alati ise küsimusi välja mõtlema, saab kasutada olemasolevat,“ sõnas Ingrid Maadvere. Palju kasutatakse ka LearningAppsi, Quizizzit, Quizletti, Socrative´i. 

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet