LEGO uus robootikakomplekt aitab õppida loodus- ja täppisaineid


Avaldaja:Madli Leikop05. Juuni 2019

LEGO SPIKE Prime on uusim robootikakomplekt, mille LEGO Education aprilli alguses avalikkuse ette tõi ja millega nüüd on tutvunud ka robootikahuvilised Eestist. SPIKE Prime on mõeldud põhikooliõpilastele ja seda iseloomustab tugev suund aidata noortel õppida loodus- ja täppisaineid.

LEGO SPIKE Prime aitab samuti omandada STEM-oskuseid (inglise keeles Science, Technology, Engineering and Math).

LEGO Education on LEGO eraldiseisev bränd, mis toodab spetsiaalselt haridusele mõeldud (robootika)komplekte. Lisaks pakuvad nad komplektidega koos tuge tunnikavade ja õpetajajuhendite näol.

„Robotite kasutamist toetavad erinevad programmeerimise tarkvarad, näiteks uut SPIKE Prime robotit saab programmeerida visuaalses programmeerimiskeeles Scratch, “ ütleb Insplay haridusvaldkonna juht ja LEGO Education Academy sertifitseeritud koolitaja Mari-Liis Peets. Äsja käis ta Saksamaal Münchenis, kus koos Robokaru Robootikakooli juhi Liia Tammesega osalesid LEGO SPIKE Prime´i koolitusel. Väga praktilisel koolitusel, sest robotiehitamise saab selgeks ainult ise proovides ja katsetades. „Oluline, et saime koolitusel ise käed külge panna ja kõik protsessid läbi proovida. Täpselt nagu käed-külge õppimine ette näeb,“ ütleb Mari-Liis. 

20190515_150126.jpg

LEGO Educationi komplektid jagunevad alushariduse, algkooli ja põhikooli komplektideks. 

Alusharidusele mõeldud robootikakomplektide abil õpivad lapsed STEAM-oskusi ja programmeerimise algoskusi, need toetavad tehnilist mõtlemist. Tuntuimad on kindlasti LEGO DUPLA komplektid. 

Algkoolile mõeldutest tuntakse (ja kasutatakse) meil kõige rohkem LEGO WeDo 2.0 komplekte: mehhaanikakomplektid, mis õpetavad näiteks lihtsamaid hammasrataste ülekandeid, aga ka programmeerimist. 

Meie põhikoolides kasutatakse enim LEGO Mindstorm EV3 komplekte, mis on mõeldud  edasijõudnutele, aga võib mõningatel juhtudel põhikooliõpilasele liiga raske olla.  Uus, SPIKE Prime komplekt on mõeldud ka põhikooli tasemele, see valmistab lapse hästi ette Mindstorm EV3-e kasutamiseks. „SPIKE Prime on mõeldud 6.-8. klassile, aga Eesti kontekstis ei tähenda, et see just nii on. Meil kasutatakse LEGO WeDo-sid ka juba lasteaedades ja EV3sid põhikoolis, siis oleneb haridusasutusest ja juhendajast, kuhu SPIKE Prime sobitub,“ ütleb Mari-Liis Peets. „Mina oma kogemuse põhjal hakkaksin seda kasutama 3. klassist alates,“ lisab Liia Tammes. „Koolitusel rõhutati, et SPIKE Prime tuleks kasutusele võtta igas riigis vastavalt õppekavadele, et mis vanusele just sobib.  Üldiselt Eestis saab õpetaja oma tundidesse LEGOd lõimida probleemideta, tuleb leida vaid koht, mis aine või teemaga LEGO siduda,“ täiendab Mari-Liis. 

SPIKE_komp.testimine2.JPG

SPIKE Prime on LEGO esimene robootikakomplekt, kus laps puutub eriti hästi kokku STEAM-valdkonna ja STEAM-oskustega.  Selleks viidi läbi rahvusvahelise uuring, kus osales pea 5000 õpilast ja 1100 õpetajat. Õpilased ise väitsid, et nad tunnevad ennast STEAM-ainete õppimisel ebakindlalt. Vaid 17% vastanud õpilastest ütles, et neil reaal- ja loodusainete õppimisel probleeme ei ole. Parimaks enesekindluse tõstmise meetodiks peeti nii õpilaste, õpetajate kui lapsevanemate poolt käed-külge õppimist ehk siis õpilane saab ise ehitada, katsetada, programmeerida, loogilist mõtlemist arendada, meeskonnas töötada, ise nuputada jne. 89% vastanud õpilastest uskusid, et käed-külge tegevused koolis aitavad neil paremini uusi asju õppida. 

SPIKE Prime komplektil on neli teemavaldkonda, igaühe juures ülesanded ja tunnikavad (esialgu inglise keeles, aga eesti keelde tõlkimisega tegeletakse). „Leiutajad“ keskendub inseneeriale ja disainiprotsessile. Kuue tunni jagu ülesandeid aitavad kaasa tehniliste oskuste arendamisele. „Käivita oma ettevõte“ pöörab tähelepanu algoritmilise mõtlemisega seotud oskustele. Õpilastel tulebki ehitada toote (roboti) prototüüp. „Näiteks koolitusel pidime ehitama ja programmeerima roboti, kes viiks paki sihtkohta,“ toob Liia näiteks. „Eluhäkid“ õpetab andmeid töötlema, taasesitama ja muutma. „Meie tegime Münchenis kõhulihaste lugemise robotit, pidime ta programmeerima kõhulihaseid lugema. Kui tegid viis kõhulihaste harjutust, siis mitu kalorit kulutasid – täitsa eluline asi!“ kinnitas Liia. „Valmis võistluseks“ on mõeldud neile, keda ees ootamas robootikavõistlus (First LEGO League ja World Robot Olympiad). 

1.JPG

SPIKE Prime komplekt koosneb 523st LEGO klotsist, riistvarast, tugevast hoiukastist ja sorteerimisalusest,  kolmest andurist, kolmest mootorist. Liia Tammes rõhutab just teistsuguseid, mugavamaid ja väiksemaid andureid võrreldes LEGO WeDo-ga: on värviandur, kaugusandur ja puuteandur. Värviandur töötab ka valgusandurina ja puuteandur mõõdab kuni 10 N suurust survet. LEGO klotsid on teistsuguse disainiga kui seni, kollane-sinine-roosa jäävad kohe silma. Ja muidugi on olemas tehniline tugi, abimaterjalid, koolitusvõimalused jne. 

Liia Tammes on neli aastat robootikaga tegelenud. „Iga nädal õpetan Robokaru robootikakoolis 32 rühma lapsi, 250-300 last nädalas. Lastele pakub robootika tõsiselt huvi, üha rohkem ja rohkem. Robootikakoolis on LEGOl keskne osa. Igas tunnis võtame kasti ette ja ehitame tunni jooksul ühe roboti, õppides sealjuures näiteks hammasülekannet, rihmülekannet, mis suunas asjad liikuma hakkavad jne. Enamik robootikaringe kolmandas klassis alustab EV3dega. See on kohati on raske, seega Spike on väga vajalik ja hea komplekt sinna vahele,“ kinnitab Tammes.

Huvilistele on SPIKE Prime kättesaadav augustist firma Insplay vahendusel. Sügisel on oodata ka spetsiaalset koolitust õpetajatele. Vaata ka veebiseminari, kus tutvustati uut robootikakomplekti. 

 

Fotod Münchenis toimunud koolituselt, autorid Mari-Liis Peets ja Liia Tammes.

Samal teemal: