eTwinning ühendab Euroopa õpetajaid ja õpilasi


Avaldaja:Madli Leikop08. Mai 2020

Euroopa päeval, 9. mail, tähistame ka eTwinningu päeva. Nii tõstame esile üle-euroopalist veebipõhist koolide ja lasetaedade koostööd: kaks, kolm, kasvõi viiskümmend projektipartnerit suhtlevad klassiruumist lahkumata, abiks on veebipõhised töövahendid ja eTwinningu platvorm.

Seepärast pole ka imestada, et distantsõppe olukorras on eTwinning paljudele õpetajatele suureks abiks. eTwinning on juba 15 aastat e-projektide kaudu teinud seda, mida Euroopa ja muugi maailma õpetajad-õpilased on olude sunnil teinud kaks kuud. eTwinningu platvorm võimaldab ka uues eraldatuse olukorras endiselt olla koos ja tegutseda koos, jagada oma kogemusi. 

eTwinningu idee on väga lihtne – ühendada virtuaalsel teel eri linnades ja riikides asuvad klassiruumid ühiseks õppimiseks. Selleks on loodud keskne veebiplatvorm õppetöö korraldamiseks ning õpetajate käsutusse on antud hulgaliselt tasuta veebipõhiseid platvormile lisatud tööriistu, mis aitavad õpilastel ja õpetajatel omavahel suhelda ja koostööd teha. 

eTwinninguga on liitunud 800 000 õpetajat üle Euroopa, aga ka Euroopa naaberriikidest (nagu Ukraina, Tuneesia, Moldova jne). Eestist on eTwinningusse registreerunud pea 5000 õpetajat. Registreerida saavad ainult koolitöötajad alus-, üld- ja kutseharidusest. eTwinninguga liitumine ja eTwinningu platvormi kasutamine on tasuta. Õpilasi saavad õpetajad kaasata konkreetsetesse õpiprojektidesse, kuhu igale õpilasele luuakse oma konto. 

Veebipõhiste õpiprojektide puhul on õpetajate kasutuses virtuaalsed klassiruumid ehk projektide pesad videokonverentsi töövahendiga, online vestlustubade, foorumite ning õppematerjalide jagamise võimalustega. Kusjuures igal õpiprojektil on oma virtuaalne klassiruum, kuhu pääsevad vaid selles projektis osalejad. Lisaks saab teha eraldi ligipääsu näiteks lapsevanematele. See kõik muudab keskkonna turvaliseks. 

Praeguses olukorras, kus suurem osa Euroopa riike on koolid ajutiselt distantsõppele viinud, pakub eTwinning kui õpetajate ja koolide kogukonda head võimalust ühenduse hoidmiseks ning koostöö jätkamiseks. Näiteks jagada kogemusi, kuidas sel keerulisel ajal teised riigid toime tulevad. Selleks on eTwinningu platvormil loodud grupp “eTwinning at home: eTwinning in times of school closure” (“eTwinning kodus: eTwinning suletud koolide toetamiseks”). Grupiga saab liituda iga eTwinningusse registreerinud õpetaja. 

Distantsõppe kogemuste jagamiseks on gruppi koondatud nii õppematerjale, teemakohaseid veebiseminare, õpetajate kogemusvideoid, aga ka praktilisi näiteid projektidest ning veebipõhiste töövahendite soovitusi õpetajalt õpetajale. Leiab ka praktilisi soovitusi tegevusteks õpilastega, olgu selleks kuulsate maalide taasloomine kodustes tingimustes, õpilaste distantsõppe päevaplaanide visualiseerimine, ühislugemise korraldamine veebis või GPS tegevuste korraldamine vabas looduses. Rahvusvahelises grupis on jaganud oma kogemuslugu ka Kuressaare Vanalinna Kooli õpetaja Ülle Kreos.

Ta toob välja, et kuna on varasemalt eTwinningu projektides katsetanud erinevaid veebivahendeid, saab ta neid nüüd edukalt ka distantsõppes kasutada. Näiteks bioloogiatunnis rändlindude teemade käsitlemisel on õpilased loonud ühiseid esitlusi veebis ning teinud interaktiivseid kaarte lindude rände markeerimiseks. “Koostööd on tehtud ka inglise keele õpetajatega,” lisab Ülle Kreos. “Õpilased on koostanud närvisüsteemi teema õppimisel ingliskeelsed plakatid närvisüsteemi häiretest, tõlked saatsid nad inglise keele õpetajatele. Koostöö erinevate õpetajate vahel on minu meelest päris oluline!” Ühtlasi sai tööd kogutud e-raamatusse ja jagatud ka projektipartneritega Hispaaniast.

Tavaolukorras on eTwinningus kõige tähtsam klassiruumide ühendamine virtuaalsete õpiprojektide kaudu. Elu ei ole eTwinningu platvormil peatunud ka praegu, aga lisaks tavapärastele projektidele leiab sealt mitmeid koroonakriisi teemalisi uusi õpiprojekte. Põhirõhk on siis kogemuste jagamisel, kuidas eriolukorras toime tulla, millega vaba aega sisustada, kuidas õppida ja üldiselt rõõmsat meelt säilitada. Õpiprojektid on hea võimalus just õpilastel kuulda ja näha, kuidas füüsiliselt eraldatud Euroopa on tegelikult sarnases olukorras, ning aidata neil mõista, kui oluline on ka raskematel aegadel üksteist toetada ja koostööd teha. 

eTwinningu tegevuste kohta saab lähemalt lugeda http://etwinning.net, samuti http://www.hitsa.ee/etwinning. eTwinningu veebiseminar keskendus eTwinningu kasutamise võimalustele distantsõppes: https://bit.ly/etwinninguveebiseminar.

Loo autor on eTwinningu projektijuht Laura Vetik. Foto: Photo by Markus Winkler on Unsplash

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet