Strava kasutusvõimalusi kehalises kasvatuses


Avaldaja:Madli Leikop19. Detsember 2016

Elektroonilise treeningpäeviku Strava kasutusvõimalusi tutvustab Keila Kooli kehalise kasvatuse õpetaja Raul Rändla. Kehalise kasvatuse saab edukalt lõimida arvutiõpetusega.

Strava äpi kohta saab lähemalt lugeda siit. 

Loe lisainfot ka siit

Strava on oma võimaluste poolest sarnane Endomondo äppiga, seetõttu on ka nende kasutusvõimalused kehalises kasvatuses paljuski kattuvad. Endomondo kasutusvõimaluste kohta kehalises kasvatuses loe Koolielu artiklist

Strava eripäraks ja põnevaimaks võimaluseks on luua segmente ehk sõidu teekonnal valitud suvaline distants punktist A punkti B. Strava mõõdab automaatselt sellevahelise kiiruse ja salvestab. Kui teised stravalased juhtuvad läbima samat lõiku, salvestab Strava ka nende aja ja sisestab selle antud  segmendi aegade edetabelisse. Sellest kujunebki välja antud  segmendi aegade põhine edetabel, mis loob võistlusliku momendi. Parima aja saavutanu saab endale  nimetuse KOM ehk King of Mountain, mäekuninga tiitli. Selle tiitli jahtimine ongi Strava alusidee. 

Segmentide loomist saab kasutada ka kehalises kasvatuses. Juhul kui krossijooksus (minimaalselt 500 m - liiga lühikese distantsi puhul võib GPS olla ebatäpne) oleks kõigil lastel Strava äpiga mobiilid taskus, viiks Strava iseseisvalt läbi võistluse registreerimise ja paremate selgitamise, mis oluliselt hõlbustaks õpetaja tööd. Lihtsalt õpetaja valib Strava keskonnas Google Mapsi põhiselt liikumistrajektoori, mida ta soovib mõõta segmendina. Kui Strava äpi võimekusega seadmeid on vähe, saab ka õpilasi stardigruppidena jooksma panna, kus peale finišeerimist antakse seade järgmisele startijale.

Strava segmendi võimalus ja KOM nimetuse püüdmine mitmekesistab sportlikku liikumist ja toob igapäevaliikumisse põnevust ning hasarti. 

Teine võimalus on internetipõhine kommuun - koduleht, kus kõik Endomondo kasutajad saavad oma treeninguid näha treeningpäevikuna. Endomondo kodulehelt leiab ka alapealkirja „Challenges”, mis tähendab, et mingis kindlas ülesandes saab end võrrelda teiste endomondolastega. Näiteks kes läbib joostes kõige rohkem kilomeetreid juunikuus. See annab täiesti uue dimensiooni treeningutele, sest iga trenn on nagu väike osa suurest võistlusest. Kuid selles on ka oht harrastussportlastele, sest inimene võib hakata rohkem numbreid taga ajama kui keha kuulama. Tagajärjeks võib olla ületreenitus ja südameprobleemid. Selle kõige eest peaksid kehalise kasvatuse õpetajad õpilasi ka hoiatama.

Ka kehalises kasvatuses võiks kasutada motiveerimiseks challenge süsteemi, näiteks lasta õpilastel kuu aja jooksul võistelda: kõige rohkem km kõndinud õpilane jne.

Endomondo kasutusjuhendi võib leida e-õppe uudiskirjast. Selleks, et tutvuda ja õigesti laadida omale äpp, tasuks näiteks arvutiklassis teha ühine tund, kus õpetaja juhendamisel saaksid kõik ühesuguse lõpptulemuse. Endomondo kasutamiseks tuleb minna http://www.endomondo.com koduleheküljele ja salvestada äpp. Äpi leiab ka Play Store'st ja App Store'st. Siis tuleks Endomondo koduleheküljel luua igal õpilasel kasutajakonto ja liituda õpetaja poolt loodud challenge'iga. Nüüd ei jää muud üle, kui kõndima hakata!

Loomulikult on võimalusi palju, näiteks saaks ka orienteerumist edukalt teha nii, et õpetaja saab kontrollida, kas õpilased kõik kontrollpunktid õiges järjekorras võtsid. Samuti jooksmises maksimumkiiruse saavutamine või mingil pikemal territooriumil nagu vanalinn, suurem metsapark saaks võistleda ka lühima tee leidmises. 

Endomondo on kahe tunni - kehalise kasvatuse ja arvutiõpetuse - tihe lõiming. Algul sport ja siis andmetöötlus, kus iga õpilane saab jälgida oma arengut ja teha järeldusi, mida ta peaks endajuures tulevikus parandama, et tagada endale piisav tervislik liikumine.

Autor: Raul Rändla, Keila Kooli kehalise kasvatuse õpetaja. Foto: Koolielu arhiiv.

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet