Turvalise interneti teema on noortele oluline


Avaldaja:Madli Leikop14. Detsember 2017

Projekti „Targalt internetis“ raames Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse poolt esitatud projektiidee „Noortepaneeli Youtube kanal“ võitis möödunud aasta lõpus Euroopa Komisjoni poolt korraldatud ideevõistluse. Projekti eesmärk oli innustada noori looma videoid turvalisest käitumisest internetis.

Eesmärk oli ka jagada kogemusi ja näidata, kuidas noored kasutavad igapäevaelus nutikaid tehnoloogiad, kasvõi näiteks oma kodu turvalisuse tõstmiseks. Võistlus toimus tänavu märtsi algusest novembri lõpuni. Projektis osalesid Eesti, Leedu ja Austria noored. 

Videote valmimine jaotatai kolme faasi: idee leidmine ja filmimise ettevalmistus, filmimine ise ning video järeltöötlus. Noori juhendasid videote valmistamisel Soome eksperdid Akseli Virtanen ja Erkka Lehto, kes valmistasid spetsiaalselt selleks puhuks kolm õppevideot ja juhised Padleti keskkonnas (ühiskirjutamist võimaldav veebi-teadetetahvel), mis toetasid noori loometöös. Projekti tulemusena lõid kolme riigi noored 21 videot, mis kõik on vaadatavad Youtube kanalist Smartly on the Web https://www.youtube.com/channel/UCZsxqkZT62iqCvfd9qYoD8w. Videod on inglise keeles või varustatud ingliskeelsete subtiitritega.

Noorte tehtud videod näitavad, et turvalisuse temaatika internetis on neile väga oluline. Enim käsitleti oma töödes privaatsuse ja küberkiusamise teemasid.  Valminud videotest valiti nii noorte kui ka täiskasvanute poolt välja parimad tööd. 

Eesti õpilased olid edukad

Eesti õpilastel läks konkursil väga hästi. Parima video tiitli võitis video „Interneti ohutus“ („Internet Safety“), mille autorid on projekti "Targalt internetis" noortepaneeli liikmed Georg Šumailov ja Robert Pärnpuu. Kolmanda koha saavutas Luunja Keskkooli noorte video „Häkker“ („The Hacker“), mis sai ka noorte lemmiku tiitli. 

Video „Interneti ohutus“ paistis silma hea teostuse ja n-ö „kastist välja“ mõtlemise poolest, silma paistsid tegijate loovus ja jutustamisoskus, video tehniline kvaliteet. Ekspertidele meeldis eriti see, kuidas ühine digitaalne häirija - viirus - võttis videos inimese kuju ja tegutses kui päris kurjategija. Ka huumor oli abiks, et viia loo mõte paremini vaatajateni. 

Georg Šumailov  ja Robert Pärnpuu ise leidsid, et ideega alustamine oli üks kõige raskemaid osi kogu töös. „Meil oli suur hulk ideid, mõnda töötlesime kauem kui vaja oleks olnud. Kõige tähtsam asi, mida me filmitegemise jooksul õppisime, oli see, et ise pead protsessist rõõmu tundma, muidu valmib midagi hõlmamatut, mille üle sa uhkust ei tunne. Ja et meil endil on head tehnilised teadmised, ei tahtnud me internetiturvalistust kujutada kui midagi igavat ja ebameeldivat, vaid kui midagi huvitavat koos infoelementidega.“

„Häkkeri“ loojad on Luunja kooli õpilased Jasmin Sar, Getter Lauk, Astrid Uus, Egle Oolberg, Mihkel Karus; juhendas õpetaja Margit Laidvee. 

See video kajastab olulist teemat: väärtuslike ja kompromiteerimist võimaldavate andmete säilitamine isiklikus arvutis; kuidas on võimalik ka kustutatud andmeid taastada. Videos paistab silma tõeliselt professionaalset kaameratöö, kõik võttenurgad olid põhjalikult ette valmistatud. 

Kommentaar õpetaja Margit Laidveelt: “Luunja Keskkooli kutsus projekti osalema HITSA projektijuht Kerli Pozõgina. Olime varem osalenud edukalt ühes eTwinning projektis, millega saavutasime Eestis 2. koha. Projekt „Noortepaneeli Youtube kanal“ andis noortele filmi tegemise oskuse, sest juhendajad Soomest olid oma ala spetsialistid ning nende õpetus oli väga põhjalik. Samuti õppisid noored aega planeerima ja üksteisega koostööd tegema, olulisel kohal oli ka ülesannete jagamise oskus. Häkkimise teema valiti seetõttu, et noored tahtsid teha algselt tehniliselt rasket filmi ning häkkimise teemat ei olnud teised projektis osalejad veel puudutanud. Noored põhjendasid oma teemavalikut ka sellega, et tegelikult on häkkimine aktuaalne teema, kuid sellele ei pöörata siiski piisavalt tähelepanu. Minu arvates oskavad projektis osalenud noored teadlikult ja targalt internetis käituda, kuid üleüldiselt kipuvad õpilased vahel unustama elementaarseid turvalisuse nõudeid internetis.“

Eksperdi arvamus

Projekti juures eksperdina tegutsenud Akseli Virtanen: "Oli rõõm osaleda selles tähtsas projektis! Tutvustusvideote tegemine oli lõbus ja tore. Mul on ainult väike eelnev kogemus õpetamisega, tagasiside saamine oli suurepärane.

Noored võtsid meie õppematerjalid väga hästi vastu ja ma olen tulemuste osas väga põnevil. Noorte töö kvaliteet on palju parem kui oskasin oodata. Videod on täis loovat mõtlemist, põnevaid lugusid ja häid tehnilisi lahendusi. 

Kuna internetiturvalisuse teemat videosse panna on üsna raske, siis arvasime, et noortel on probleeme huvitavate lugude loomisega. Valesti arvasime. Tundub, et teema puudutab nende elusid tugevalt ja projekt inspireeris neid tõeliselt. Kõigi videote vaatamine oli minu jaoks suurepärane õppimiskogemus. Uurige noorte elusid ja probleeme!

Videod käsitlesid enim inimese privaatsust ja küberkiusamist. Loodan, et paljud inimesed näevad neid teoseid ja tõuseb teadlikkus nendest teemadest, eriti täiskasvanute seas. Maailm on muutunud ja kasvada selles digitaalses, kiiresti muutuvas maailmas on palju raskem, kui täiskasvanud üldiselt arvavad.”

Loos on kasutatud HITSA projektijuhi Kerli Požogini kokkuvõtvat artiklit projektist Youth Panel YouTube. Avafoto: Koolielu arhiiv.

Samal teemal:

 

 

Haridus- ja Noorteamet