Liitu projektiga „100 rahvamängu Eesti lastele“!


Avaldaja:Madli Leikop30. Detsember 2017

Kui lasteaiaõpetaja, haridustehnoloog, Pirita Kose Lasteaia õppealajuhataja Eve Saare algatas projekti „100 rahvamängu Eesti lastele“, oli tal mõttes väiksem asi kui see, mis praeguseks valminud on. Aga Eve Saare on asjade käiguga rahul.

„See idee lihtsalt tuli. Innustust andis mõte, et äkki saan rohkem õpetajaid tegema rahvusvahelist projekti, ehk see õnnestub. Täiskasvanud kipuvad unustama, mis mänge nad lapsepõlves mängisid, nii saab neid meelde tuletada. Ning noored omakorda õpivad, mida nende emad-isad, vanaemad-vanaisad lastena mängisid,“ ütles Eve Saare projekti idee kohta.

Mängud selgeks video abil

eTwinningu raames algatatud projektiga „100 rahvamängu Eesti lastele“ tuuakse esile ja jäädvustatakse digitaalselt paljud Eesti rahvamängud, erinevate Euroopa riikide rahvamängud ja õpetajate endi loodud mängud lastele. Mängudest saab kokku veebipõhine videokogumik. „Projekti tulemus on kogumik, vabalt kõikidele kasutatav, kust nad saavad näha erinevaid rahavamänge, neid õppetöös kasutada või minu poolest kasvõi peres sünnipäevapeol mängida. Osa mänge on juba praegu nähtavad-kättesaadavad projekti blogist ning Youtube´ist,“ selgitas Eve Saare. 

Ta ise alustas ettevalmistusega augustis, tuli ju mängud välja valida, materjalid ette valmistada, teavitustööd teha jpm. Õpetajad hakkasid mänge valima ja lastele õpetama oktoobris ning see tegevus kestab nii kaua, kuni 100 mängu täis saab, vajadusel ka kauem. Selleks, et mängud ei korduks, on loodud veebipõhine ühiskirjutamine Google Drive'i dokumendis „Mängude loetelu“. Mänge on valikus praegu 147 koos kirjeldustega. Õpetajad võivad sinna ka ise mänge lisada. Projektiga võib liituda igal ajal, tuleb soovist vaid teada anda: evesaare(at)gmail.com.

Projekt kasvas arvatust suuremaks

„Õpetaja ülesanne on mäng välja valida, see koos lastega lavastada ning videosse võtta, teised saavad hiljem videot vaadata ja selle järgi omakorda mängu selgeks õppida. Praegu on valitud 82 mängu. Väga ootan osalejaid Ida-Virumaalt. Ühtpidi paistab see projekt väga lihtne, aga ei saa öelda, et video tegemine nii lihtne oleks. Osalejaid oleks vast rohkem, kui ei peaks videot tegema, tehnika kasutamine võib raske olla,“ arvas Eve Saare. 

„Algul oli plaanis projekt teha ainult eTwinnngu raames ja Tallinnas, aga siis leidsin, et ikkagi tuleb teha üle-eestiline, nii palju on ju mänge. Ja siis läks mõte juba edasi, et tahaks kaasata neidki õpetajaid, kes pole mitte kunagi eTwinningus ega rahvusvahelises projektis osalenud. Lõpuks saigi kokku rahvusvaheline projekt „100 rahvamängu Eesti lastele“. Praeguseks on välisriikidest registreerunud 39 õpetajat, Tallinnast 56 ja mujalt Eestist 43 õpetajat. Põhiosa on eTwinningu kaudu registreerunud. Aga ühes infotunnis sain aru, et on õpetajaid, kes natuke kardavad eTwinningut. Siis andsin projekti vabaks, kes ei taha eTwinninguga liituda, nendega suhtlen eraldi meili teel.

Kes on väljastpoolt Eestit liitunud, saadavad oma riigi rahvamänge oma emakeeles. Video aitab mängust aru saada. Mõni tõlgib ka osaliselt inglise keelde, aga mina omalt poolt pole välja pakkunud, et kõik eesti mängud inglise keelde tõlgitakse, see poleks mõeldav,“ rääkis Eve Saare.  

EV 100

Kogu projekti tegevus on seotud Eesti Vabariigi 100. Sünnipäevaga ning projekt on üles laetud ka EV 100 kingituste lehele

Projekti "100 rahvamängu Eesti lastele" eesmärk on hoida ja väärtustada rahvuskultuuri; tutvustada ja õpetada lastele vanemate ja vanavanemate mängutraditsioone ning erinevaid mänge, samuti Euroopa rahvaste mänge; luua mängudest veebipõhine videokogumik, mis on kui õppematerjal; kaasata koostööle paljud Eesti lasteaia- ja algklasside õpetajad Euroopa õpetajate projektikeskkonnas e-Twinning. 

Liituge projektiga ja mängige!

Foto: Koolielu arhiiv.

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet