Leheküljed

Rain Rannu

Viimati täiendati kasutaja Moonika Kukk poolt

Olen alates 2001. aastast Eesti põnevaima mobiiliteenuste pakkumisega tegeleva ettevõtte Mobi Solutions asutaja ja partner. Viimastel aastatel tegeleme aktiivselt Mobi tütarettevõtte Fortumo laiendamisega, mis praeguseks on jõudnud 13 riiki Euroopas ja Aasias.
Rain rannu

Kuidas sai minust ettevõtja?

Neil kes on otsustanud valinud ettevõtja tee seisab ees küsimus, millal on õige aeg alustada? Kas alustada ettevõtlusega kohe? Või oodata veidi, senikaua kuni ülikool ja töö on andnud piisavalt kogemisi?

Kui me Mobiga alustasime, olime ülikooli kolmandal kursusel ja ei teadnud ettevõtlusest suurt midagi. Tegime mõned teenused, mis meile põnevad tundusid, ning avastasime, et need meeldivad ka teistele – meie müük kasvas kiiresti.

Aga me ei teeninud raha. Kaks esimest tegutsemisaastat ei saanud omanikud sentigi. Alles kolmandal aastal leidsime, et võime endale palga maksmist lubada ja alles neljandal aastal teenisime kasumit.

Miks mulle meeldib ettevõtja elu?

Ettevõtjaks olemisel ometi mõningad tugevad eelised, mida palgatöötajaks olemisel ei ole. Ei, ma ei räägi rahast. Ma räägin hoopis vabadusest.

Vabadusest, mis ettevõtjal on ja mida palgatöötajal ei ole. Milles see vabadus seisneb?

Esiteks, ettevõtjal on vabadus töötada siis kui ta tahab ja puhata siis, kui ta tahab. Jah, ettevõtte algusperioodil ja vahel ka hiljem tähendab see seda, et tööd alustada tuleb hommikul juba kell kuus ja töötada hiliste õhtutundideni, vahel ka öösel ja vahel ka seitse päeva nädalas. See on päris raske, eriti kui tasu selle eest võib saabuda alles kunagi hiljem, või mõnel juhul jääda üldse saabumata.

Aga see tähendab ka seda, et ettevõtja saab keset päeva tennist mängima (või jalgpalli, või golfi või surfama) minna. Mitu päeva järjest üldse mitte tööd teha, ja seda mitte ainult nädalavahetusel, vaid siis kui ta tahab. Vahel hommikuti kaua magada, ka nädala sees. Spontaanselt kolmeks nädalaks või kaheks kuuks välismaale sõita. Kui palgatöötajale saabub puhkus varem kindlaks määratud ajal, ja kestab 28 päeva aastas, siis ettevõtjal on vabadus töötada siis kui ta tahab ja puhata siis kui ta tahab. Ta kehtestab ise reeglid.

Aga ma ei räägi ainult sellisest vabadusest.

Ma räägin veelgi enam vabadusest tegeleda asjadega, mis meeldivad, end teostada ja miskit muuta.

Sellisest vabadusest, millest räägib Guy Kawasaki, ettevõtja ja arvutifirma Apple üks kunagisi juhtfiguure õeldes, et ainus küsimus, mille peaks enne ettevõtjaks hakkamist endalt küsima on see: kas ma tahan teha midagi tähendusrikast?

Kui paljudel meist on tõeliselt tähendusrikas töö? Palgatöötajana peame sageli tegema asju, mida teised meilt ootavad. Täitma käske või juhiseid, mida ülemus annab. Sõltuma tema kiitusest ja noomitusest. Ja lõppude lõpuks on meid võimalik igal hetkel lahti lasta.
Ettevõtjana aga mitte. Ettevõtja, olles valinud õige tegevusala, ja saavutanud edu, saab teha seda, mida tahab.

Mida ma soovitan noortele peatsetele ettevõtjatele?

Kui Sa oled kooli lõpetanud, mõned aastad heas firmas töötanud, hea palgaga harjunud, sul on võibolla maja või korterilaen, autoliising, võibolla isegi pere, ning Sa oled oma elustandardiga harjunud, siis Sa tõenäoliselt ei julge eriti ettevõtlusega riskida, sest ebaõnnestumise hind on kõrge. Kuidas sa saaksidki riskida? Pere vajab toitmist, laenud ja liisingud maksmist.

Noorena, õpilase või üliõpilasena, on lihtsam, sest siis ei ole mitte midagi kaotada. Iga aastaga muutub alustamine raskemaks. Miks siis oodata?

Minu tegemistest saad täpsemalt lugeda ja end kursis hoida järgmiselt:

twitter: rainrannu
http://mobi.ee
http://fortumo.com

Haridus- ja Noorteamet