Leheküljed

LOM

Viimati täiendati kasutaja Martin Sillaots poolt

, ,

Õpiobjektide repositoorimid sisaldavad õppematerjale ja nende metaandmeid. Lihtsalt ja lühidalt öeldes on metaandmed andmed andmete kohta. Rahvusvaheliselt on levinud mõiste metadata ning õppematerjalidega seotud metaandmeid nimetatakse Learning Object Metadata-ks (LOM). Näiteks õppematerjali metaandmed võivad olla:

  1. Materjali pealkiri.
  2. Lühike sisukirjeldus.
  3. Õppematerjali keel.
  4. Õppeaine.
  5. Teema (näiteks koht ainekavas).
  6. Õppematerjali tüüp.
  7. Sihtgrupi vanus või klass.
  8. Õppematerjali autori nimi.
  9. Materjali kasutustingimused (autoriõigused ja litsents).

Need andmed võivad olla esitatud ka õppematerjali sees, kuid paljud neist avalduvad varjatud kujul – tulevad ilmsiks alles õppematerjali põhjalikumal uurimisel. Tihti paljud olulised andmed puuduvad. Näiteks enamasti ei ole õppematerjalides kirjas selle sihtgrupi vanust. Sõltuvalt õppematerjali tüübist võib tekstipõhine informatsioon sootuks puududa (näiteks joonised ja animatsioonid). See kõik raskendab õppematerjalide otsimist. Metaandmete üks väga oluline eesmärk ongi suurendada õppematerjalide leitavust. 

Õppematerjalide leitavuse seisukohast on oluline veel see, et metaandmed oleksid kooskõlas rahvusvahelisel tasemel kokkulepitud reeglitega – metaandmete standarditega. See võimaldab samade tunnuste alusel otsida õppematerjale erinevatest haridusportaalidest või panna neid portaale omavahel suhtlema (otsing ühes portaalis leiab materjale ka teistest portaalidest). Standardid tagavad õppematerjalide ühilduvuse ning nende korduv ja ristkasutamise. Seetõttu peatutakse antud kursusel põhjalikumalt õpiobjektide metaandmete enamlevinud standardil IEEE LOM ning selle edasiarendusel LRE LOM.

Tuleb rõhutada, et antud kursuse materjalides ei tehta selget vahet õpiobjektidel ja õppematerjalidel. Õpiobjekt (Learning Object - LO) on oma olemuselt siiski rangetele reeglitele vastav sisupakett, mis enamasti sisaldab ühte või enamat õppematerjali, ning faili, mis kirjeldab objekti metaandmed ning selle elementide omavahelised seosed. Metaandmed said algselt väljatöötatud just selliste objektide jaoks, kuid samadele reeglitele vastavad metaandmed sobivad väga hästi ka lihtsama struktuuriga materjalide kirjeldamiseks (näiteks tavalised teksti- või pildifailid). Ka ei lahata antud kursusel õppematerjalide liigendatuse või tükeldamise temaatikat – ei anta vastust küsimusele, milline on õppematerjali või õpiobjekti optimaalne maht. Metaandmete kaudu saab sama edukalt kirjeldada nii üksikut illustratsiooni, terve tunni läbiviimiseks mõeldud illustreeritud teksti kui ka kogu kursuse läbiviimiseks mõeldud veebilehekülge. Kui hästi on sellised erineva suurusega õppematerjalid leitavad ning taaskasutatavad, jääb iga kursuslase enese otsustada.

Haridus- ja Noorteamet